Chemickému průmyslu se daří, tržby zvýšil o desetinu | E15.cz

Chemickému průmyslu se daří, tržby zvýšil o desetinu

Chemickému průmyslu se daří, tržby zvýšil o desetinu
Výroba v chemičce
• 
ZDROJ: Synthesia

ČTK
paj

Na 597 miliard korun zvýšil loni český chemický průmysl. Proti roku 2013 vzrostl také objem vývozu a dovozu a počet pracovníků v odvětví. V aktuální publikaci, kterou zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, to uvedl prezident Svazu chemického průmyslu Petr Cingr.

„Výsledky chemického průmyslu byly v roce 2014 významně ovlivněny příznivým vývojem domácí ekonomiky a zahraniční poptávkou. Situace byla charakterizována postupným zlepšováním v průběhu roku, takže všechny agregace odvětví chemie skončily v černých číslech,“ uvedl Cingr.

Například ve výrobě chemických látek a přípravků díky vysoké domácí i zahraniční poptávce vzrostly tržby o více než 12 procent. V gumárenském a plastikářském průmyslu meziročně vzrostly o 10,8 procenta. „Naopak podstatně nižší tempo bylo zaznamenáno ve farmacii, kde tržby stouply pouze o jedno procento,“ doplnil Cingr.

Graf MPO k chemickému průmyslu

Graf MPO k chemickému průmysluGraf MPO k chemickému průmysluAutor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

V loňském roce podle údajů svazu meziročně vzrostl také vývoz a dovoz chemických produktů. Vývoz se zvýšil o 14,6 procenta na 437 miliard korun, dovoz o 13,2 procenta na 559 miliard korun. Investice se zvýšily o 13 procent na 26,6 miliardy korun.

Ministerstvo průmyslu v publikaci připomíná, že z globálního i evropského pohledu patří chemický průmysl Česku k těm méně významným. Z tržeb odvětví v Evropské unii na něj v roce 2013 připadalo 1,3 procenta.

Podle zprávy ovšem přechod k produkci s vyšší přidanou hodnotou pomalu. Technická vyspělost zahraničních výrobců přispívá k tomu, že dovážené produkty jsou mnohdy levnější než ty domácí.

Zpráva MPO

Explosia přežila krizi, roste a nespoléhá jen na světoznámý semtex

Autor: ČTK, paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!