Chevron sníží výdaje na investice, aby měl peníze na dividendu

merický ropný koncern Chevron se rozhodl snížit výdaje na investice pro příští a přespříští rok o téměř 40 procent. Firma v době nízkých cen ropy nechce omezit výplatu dividend akcionářům. Snížení investičního rozpočtu je větší, než podnik předpokládal původně.

Ropa, ilustrační foto
8.3.2016 18:58   |  

Ropná a plynárenská společnost nyní očekává, že v letech 2017 a 2018 utratí na těžební a další projekty každoročně 17 a 22 miliard dolarů (417 až 540 miliard korun). Ještě v říjnu firma tyto výdaje odhadovala na 20 až 24 miliard dolarů. Pro letošní rok si na investice vyčlenila 26,6 miliardy dolarů, o 24 procent méně než loni.

Těžaře po celém světě zasáhl prudký propad cen ropy, které od poloviny roku 2014 ztratily zhruba dvě třetiny hodnoty. Cenový propad je nutí omezovat aktivity a investice. Některé těžařské firmy, například ConocoPhillips, musely snížit čtvrtletní dividendu, aby propad cen ropy ustály.


Čtěte také: Ceny ropy přes počáteční nárůst klesly, Brent spadl pod 41 dolarů


V případě Chevronu či konkurenčního Exxon Mobil však drobní i velcí investoři považují dividendu téměř za posvátnou. Chevron dividendy vyplácí od roku 1926. Jen loni vyplatil podílníkům zhruba osm miliard dolarů.

„Pro naše akcionáře a management je důležité zachování a zvýšení dividend,“ uvedl podle agentury Reuters generální ředitel Chevronu John Watson.

Chevron, jehož akcie loni klesly o zhruba 14 procent, v současnosti vyplácí čtvrtletní dividendu 1,07 dolaru na akcii. Zvýšil ji naposledy v prvním čtvrtletí 2014, napsala agentura AP.


Čtěte také:

Exxon Mobil a Chevron kvůli levné ropě vydělaly výrazně méně

Polská ložiska břidlicového plynu jsou malá, Chevron ukončí průzkum

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web