Čína loni vsadila na vítr a sluneční energii, spotřeba uhlí klesla

Obnovitelné zdroje energie dostávají v Číně stále větší slovo. V roce 2015 padly další rekordy v podpoře „zelené“ energie: země za jediný rok zvýšila kapacitu větrných elektráren o 30,5 gigawattu a solárních elektráren o 16,5 gigawattu. Spotřeba uhlí loni naopak klesala. Za rok 2015 se globálně zvýšila kapacita obnovitelných zdrojů o 117 gigawattů.

 Ilustrační foto
8.2.2016 11:16   |  

Celkový instalovaný výkon větrných elektráren v zemi dosáhl koncem roku 2015 kolem 145 gigawattů, upozorňuje WindPowerMonthly.com. To je téměř dvojnásobek oproti USA, které hlásí 75 gigawattů, a více než trojnásobek oproti Německu (43 gigawattů, 3. místo ve světovém měřítku), či pětinásobek oproti Indii (26 gigawattů, 4. místo).

Uhlí naopak mírně ustupuje do pozadí. „Současně s růstem obnovitelných zdrojů můžeme potvrdit že čínská spotřeba uhlí klesla o zhruba čtyři až pět procent,“ uvedl Tim Bucley, ředitel Energy Finance Studies na Institutu ekonomické a finanční analýzy (IEEFA). „Čínská čísla nám ještě víc potvrzují, že globální trhy s elektřinou se transformují mnohem rychleji, než kdokoli očekával,“ dodal.

Čína: světový lídr v oblasti zelené energetiky
Globálně instalovaná kapacita v oblasti OZE dosáhla v loňském roce výkonu 913 gigawattu, uvádějí informace GlobalData z poloviny ledna. Jde o nárůst přibližně o 116 gigawattů oproti roku 2014. Čína jasně dominovala ve všech oblastech.

IEEFA předpovídá, že v letošním roce zprovozní Čína dalších 24 gigawattů větrných elektráren, 16 gigawattů vodních elektráren, šest gigawattů jaderných elektráren a 18 - 20 gigawattů solárních elektráren. Jak uvádí web CleanTechnica.com, obnovitelné zdroje budou nadále růst takovým tempem, že důležitost uhlí bude soustavně klesat i v nejbližších letech.

Do roku 2030 pětina elektřiny ze "zelených" zdrojů

Čínská vláda na rok 2015 stanovila cíl: aby obnovitelné zdroje měly v celkovém energetickém mixu podíl 11,4 procenta. Cíl se podařilo překročit, obnovitelné zdroje zaujímají 12 procent v energetickém mixu. Do roku 2030 se má tento podíl zvýšit na 20 procent.

Čína je aktuálně lídrem v oblasti investic do čistých zdrojů energie. Nedávná zpráva vydaná Bloomberg New Energy Finance ukazuje, že v loňském roce Peking investoval do OZE 110 miliard dolarů.


Čtěte také:

Třetina elektřiny v EU pochází z obnovitelných zdrojů

Obnovitelné zdroje zaměstnávají miliony lidí. Lídrem je Čína

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Koloseum prošlo renovací za miliony eur, zaplatil ji soukromník

Koloseum prošlo renovací za miliony eur, zaplatil ji soukromník Fotogalerie

Slavné italské Koloseum je po rozsáhlých úpravách mnohem impozantnější, než tomu bylo dříve. Při opravách za miliony eur byla odstraněna patina a vyčištěna špína ze známé… více

Komerční prezentace
Mobilní web