Čína otevírá energetiku soukromníkům, ti postaví obří rafinerii | E15.cz

Čína otevírá energetiku soukromníkům, ti postaví obří rafinerii

Čína otevírá energetiku soukromníkům, ti postaví obří rafinerii
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vmenkov via Wikimedia Commons (CC BY SA 3.0)
29. dubna 2016 • 17:38
Převážně soukromá čínská skupina Zhejiang Petrochemical plánuje postavit za 15 miliard dolarů (354,5 miliardy korun) obrovský petrochemický komplex na ostrově blízko Šanghaje. Komplex má být prvním a největším energetickým závodem postaveným převážně soukromým investorem a ne státem.

Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. Projekt je první konkrétní známkou toho, že Peking myslí vážně svůj záměr, že v masivním státem kontrolovaném energetickém sektoru spustí experimenty se smíšeným vlastnictvím nebo částečnou privatizaci. Peking si od toho slibuje zvýšení efektivity a růst v oblasti obnovitelných zdrojů.

V Zhejiang Petrochemical vlastní podíl 51 procent soukromý textilní gigant Rongsheng Holding Group. Jeho partnery je několik místních firem, včetně státního producenta chemikálií. Celý komplex má zahrnovat rafinerii s kapacitou 400.000 barelů denně a závod na etylén s kapacitou produkce 1,4 milionu tun ročně. Detaily o tom, jak bude projekt financován, nejsou známy.

Projekt by mohl podle zdrojů začít s produkcí v roce 2020. Musí ho ještě schválit Peking, a to včetně úřadu pro ochranu životního prostředí. Peking od července 2015 povolil více než 20 malým nezávislým rafineriím, kterým se přezdívá čajové konvice, dováže ropu. To způsobilo nadprodukci rafinovaných produktů a výsledkem toho je, že Čína vyvezla rekordní objem ropných produktů.

Firma Rongsheng byla založena v roce 1989 jako malá textilní společnost. Od té doby se rozrostla v konglomerát, který je aktivní také v oblasti realit a logistiky a jeho majetek činí více než 50 miliard jüanů (182,3 miliardy korun). Je také největším nezávislým producentem PTA, syntetického vlákna získaného z ropy pro výrobu textilií a obalových materiálů, v Číně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!