Čína předběhla EU, stala se světovým lídrem ve větrné energii

Polovina nové kapacity větrných elektráren byla loni instalovaná v Číně. Tamní trh loni rostl o 27 procent a celková kapacita místních větrných elektráren tak překonala Evropskou unii, uvádí Světová rada pro větrnou energii (GWEC).

Hornatá čínská provincie Šen-si, „Mekka“ stavitelů větrných elektráren
11.2.2016 16:06   |  

Čína loni zapojila větrníky o kapacitě 30,5 gigawattu a celkový instalovaný výkon větrných elektráren tak dosáhl 145,1 GW. EU s takovým tempem růstu nedokázala udržet krok, přestože loni nově připojených 12,8 GW představuje rekord. Celková kapacita evropských větrných elektráren dosáhla 141,6 GW, uvádí statistika bruselského oborového sdružení.

Peking mohutně investuje do obnovitelných zdrojů ve snaze omezit smog, který v zimě pravidelně postihuje velká čínská města. Čínským investicím pomáhají i klesající ceny technologií.

Celosvětový instalovaný výkon větrných elektráren

Zdroj: GWEC

„Rok 2015 byl velkým rokem pro velké trhy – Čínu, USA, Německo a Brazílii - všechny stanovily nové rekordy,“ uvedl generální tajemník GWEC Steve Sawyer. Letos se podle něj aktivita přesune na nové trh, a ačkoliv celkový růst bude stále silný, další rekordy už zřejmě ve velkých zemích nepadnou.

Celosvětová kapacita větrných elektráren loni dosáhla 432,4 GW a meziročně stoupla o 17 procent. Po Číně mají větrné elektrárny s největší kapacitou USA a Německo, s celkovým instalovaným výkonem 74,5, respektive 45 GW.


Čtěte také:

Čína loni vsadila na vítr a sluneční energii, spotřeba uhlí klesla

E.On sází vše na mořské větrné elektrárny

Čína v příštích pěti letech postaví 40 jaderných reaktorů

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web