Čína sází na zelenou energii, utlumí naopak těžbu uhlí

Peking plánuje zvýšit kapacitu větrných a solárních elektráren dohromady o 21 procent. Naopak utlumí těžbu uhlí. Důvodem jsou chronické problémy se znečištěným ovzduším. Jak vyplývá z oficiálního prohlášení Národní administrativy pro energetiku (NEA), letos by se měla zvýšit kapacita větrných elektráren o 20 gigawattů. V případě fotovoltaických elektráren má jít o zvýšení kapacity o 15 gigawattů.

Ilustrační foto
6.1.2016 7:52   |  

Čína jako největší světový producent emisí očekává, že na konci roku by větrné parky měly mít souhrnnou kapacitu 120 gigawattů, fotovoltaické elektrárny 43 gigawattů a vodní elektrárny 320 gigawattů, uvedla NEA.

Podle dřívějších závazků by měla Čína do roku 2030 vyrábět 20 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. Součástí plánu je například i to, že po dobu následujících tří let zastaví schvalování nových uhelných dolů, uvedla tisková agentura Nová Čína s odvoláním na šéfa NEA Nura Bekriho. Energetický mix země stojí v současné době především na uhlí.

Aby si země mohla dovolit dotovat projekty na obnovitelné zdroje, vláda zvýší účet za elektřinu o 27 procent, konkrétně 0,019 jüanu za kilowatthodinu, citoval Bloomberg oficiální prohlášení čínské Národní komise pro rozvoj a reformy.
V roce 2016 Čína očekává nárůst spotřeby energie.

Podle informací agentury Reuters by měla země spotřebovat 5,7 bilionu kilowatthodin elektřiny, což je oproti loňsku zvýšení v řádu jednotek procent. Přestože země pomalu upouští od využití uhlí, v letošním roce ho spotřebuje čtyři biliony tun. Pro srovnání Spojené státy americké spotřebovaly v roce 2014 3,9 bilionu kilowatthodin elektřiny a zhruba pětinový objem uhlí.


Čtěte také:

Obnovitelné zdroje zaměstnávají miliony lidí. Lídrem je Čína

Čína se dostala na strop spotřeby uhlí, ukázaly nové propočty

Radek Pavlovič Autor: Radek Pavlovič redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Lepší možnosti při hledání bydlení jednání na úřadech, horší při hledání práce. Tak si život romské menšiny představují obyvatelé České republiky. Vzájemným soužitím se zabýval… více

Mobilní web