Čína si objednala 150 tisíc elektromobilů, auta má dodat bývalý Saab

Skupina National Electric Vehicle Sweden (NEVS), která koupila majetek zkrachovalé automobilky Saab, má obří zakázku z Číny. Tamní firma Panda New Energy si objednala dodávku 150 tisíc elektromobilů za 78 miliard juanů (12 miliard dolarů).

 Rebrandovaný Saab 9-3 od skupiny NEVS
20.1.2016 11:09   |  

„Jde o strategicky důležitou spolupráci pro NEVS, a to nejen z hlediska počtu vozidel, ale jde také o důležitý krok k realizaci našich vizí a nového obchodního plánu,“ uvedl místopředseda skupiny Stefan Tilk v prohlášení.

Skupina NEVS vstoupila do Saabu v roce 2012. Loni na jaře ukončila restrukturalizaci značky, která by se měla do budoucna zaměřit právě na elektromobily.

Podle prohlášení by měla NEVS dodat Pandě celkem 150 tisíc vozů v období let 2017 až 2020. Mělo by jít o elektrickou verzi modelu 9-3. Dalších 100 tisíc elektrických vozů pak má NEVS vyrobit pro své partnerské společnosti. Navíc firma získala zakázku v hodnotě jedné miliardy dolarů na 20 tisíc elektromobilů pro čínskou společnost Volant Industry.

Čínská firma

Skupina NEVS už v čínském městě Tchien-ťin staví novou továrnu. Jak prohlásil Mikael Östlund, mluvčí NEVS, firma v nejbližší době najme stovky lidí.

„Čína se stane největším světovým trhem elektromobilů. Jednoduše nemá na výběr, musí zcela opustit konvenční motory,“ uvedl Jiang Dalong, čínský byznysmen, který má v NEVS podíl 43 procent. „Velké automobilky nemohou zastavit výrobu spalovacích motorů. My můžeme,“ dodal Jiang Dalong.

Ačkoliv má NEVS sídlo ve švédském Trollhattanu, jde o stoprocentně čínskou značku. Skupina je ve společném vlastnictví hongkongské firmy National Modern Energy Holdings, technologického a industriálního parku Tianjin Binhai v Tchien-ťinu a Úřadu pro výzkum informačních technologií v Pekingu.


Čtěte také:

Saab zachraňuje Čína. Automobilka Dongfeng chce vyrábět elektromobily

Čínská automobilová kopírka jede znovu naplno

Závislost na Číně roste, evropské automobilky tam prodaly čtvrtinu produkce

Čínské technologické firmy objevují automobilový průmysl

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích… více

Mobilní web