Čína v příštích pěti letech postaví 40 jaderných reaktorů

Čínská vláda se zavázala v příštích pěti letech vybudovat 40 jaderných reaktorů. Pokud všechno půjde podle plánů, tempo budování reaktorů by se mělo po roce 2020 ještě zvýšit. V zemi je v současné době rozestavěno přes 20 reaktorů, píše The Independent.

ilustrační foto
12.1.2016 10:32   |  

V letech 2016 až 2020 chce Peking stavět šest až osm jaderných reaktorů ročně, uvádí web deníku. Pokud budou nové projekty uváděny do provozu podle plánu, nejpozději v roce 2021 země zvýší tempo výstavby na deset reaktorů ročně.

Podle aktuálního návrhu příštího pětiletého plánu má na konci roku 2020 kapacita operujících i stavěných čínských jaderných elektráren dosáhnout výkonu 88 gigawattů. Na to má ze státního rozpočtu směřovat 500 miliard juanů (téměř dva biliony korun).

Podle údajů Mezinárodní agentury pro atomovou energii je v Číně v současnosti 31 funkčních jaderných reaktorů a 21 dalších je ve výstavbě. Ta se doposud soustředila hlavně na východní pobřeží, v budoucnosti se ovšem má rozšířit i do méně rozvinutého vnitrozemí. V současné době Čína pokrývá z jaderné energie dvě procenta své spotřeby, světový průměr je 14 procent.

V Číně se ovšem objevují kritické hlasy upozorňující na možnosti výstavby alternativních zdrojů energie nebo zkvalitnění stávající přenosové soustavy, která by mohla vést k nižším energetickým ztrátám.

Čína je největším znečišťovatelem ovzduší na světě. Na prosincové klimatické konferenci v Paříži se Peking zavázal, že do roku 2020 sníží emise škodlivých látek při výrobě elektřiny o 60 procent. K dosažení cíle má Číně posloužit právě jaderná energetika a obnovitelné zdroje. V současné době země silně závisí na uhelných elektrárnách, které zajišťují stále nadpoloviční většinu výroby elektřiny.


Čtěte také:

Budoucí jaderná velmoc? Čína chce mít za 15 let 110 reaktorů

Čína obnovila práce na stavbě největší jaderné elektrárny

Čína sází na jaderné elektrárny, do roku 2040 překoná Evropu i USA

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web