Číňané mají světovou jedničku ve výrobě větrných turbín

Čínský boom větrné energetiky přepisuje světové žebříčky největších výrobců větrných turbín. Loni Čína postavila pozemní větrné elektrárny s výkonem 30,5 gigawattu, což katapultovalo čínskou firmu Xinjiang Jinfeng (Sin-ťiangský zlatý vítr) na první místo mezi výrobci turbín. Za loňský rok západočínská firma postavila elektrárny s výkonem 7,73 gigawattu. Na čínském trhu má podíl 27 procent. Jen 100 megawattů postavili Číňané v zahraničí.

Větrná turbína.
7.3.2016 13:05   |  

Xinjinag Jinfeng odsunula na druhé místo dánský Vestas. Třetí je americký General Electric a čtvrtý výrobce podle postaveného instalovaného výkonu je německý Siemens. „Ostatní firmy také profitovaly s rostoucího zájmu o větrnou energetiku. Pokud jde o počet instalací, nejsou tak daleko za Xinjiang Jinfeng. Vestas instaloval 7,35 gigawatu a jeho tržby vzrostly o 22 procent ve srovnání s rokem 2014,“ říká Ankit Marthur z analytické firmy GlobalData.

Tržby čínské firmy se díky větrnému boomu meziročně zvedly o 69 procent na 30 miliard jüanů. Pokud ale letos svůj podíl na čínském trhu nezvedne, může se Xinjiang Jinfeng zase v žebříčku propadnout. Čínská vláda pro letošek plánuje postavit 20 gigawattů větrných elektráren.

Globální ambice

Případný výpadek doma může světová jednička nahradit v zahraničí. „Vždy jsme chtěli být globální firmou. Teď nám dává další příležitosti iniciativa Nové hedvábné stezky. S politickou a finanční podporou centrální vlády je to příležitost, kterou nechceme propásnout,“ říká Wu Gang, ředitel Xinjiang Jinfeng. Jednou z první nových destinací by mohl být sousední Kazachstán, kde hodlá firma brzy investovat.

Letošní větrná horečka v Číně byla částečně vyvolaná také snahou investorů dokončit projekty před plánovaným snížením výkupních cen. Celkem nyní v Číně vyrábí elektřinu větrné elektrárny s výkonem 145 gigawatů, což odpovídá zhruba 140 jaderným blokům, jaké jsou v české Jaderné elektrárně Temelín.

Do roku 2025 by se celkový instalovaný výkon měl podle propočtů GlobalData zvýšit o dalších 200 gigawattů. Pro čínské výrobce to představuje stabilní trh ve výši 20 gigawattů nových elektráren za rok. K tomu Čína hodlá rozvíjet také oblast mořských větrných parků.


Dále čtěte:

Čína předběhla EU, stala se světovým lídrem ve větrné energii

E.On sází vše na mořské větrné elektrárny

Jan Stuchlík Autor: Jan Stuchlík redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web