ConocoPhillips prudce prohloubila ztrátu, omezí průzkum nových ložisek

Americká energetická společnost ConocoPhillips ve čtvrtém čtvrtletí prohloubila ztrátu na 3,45 miliardy dolarů (83,2 miliardy korun) z 39 milionů USD ve stejném období předchozího roku. Kvůli propadu cen ropy a dalších komodit musel podnik zaúčtovat vysoké odpisy majetku, omezí také další průzkum. Firma současně uvedla, že letos dál omezí kapitálové výdaje a sníží dividendu.

Těžební plošina Ekofisk v Severním moři, ConocoPhillips
4.2.2016 16:15   |  

Firma ve čtvrtletí musela zúčtovat mimořádné odpisy 2,7 miliardy dolarů. Bez zahrnutí odpisů, zisku z prodeje majetku a dalších mimořádných položek činila ztráta na akcii 90 centů. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters v průměru očekávali ztrátu 65 centů na akcii. Tržby se snížily o 43 procent na 6,77 miliardy USD (163,5 miliardy korun).

Světové ceny ropy od poloviny roku 2014 do začátku letošního orku klesly o více než 70 procent. To má dopad na zisky téměř všech producentů ropy, kteří musejí výrazně šetřit a omezovat další kapitálové výdaje. Firmy mimo jiné omezují investice do nových projektů.

Cop

Společnost ConocoPhillips uvedla, že v letošním roce sníží kapitálové výdaje o 17 procent na 6,4 miliardy USD. Firma také sníží čtvrtletní výplatu dividendy na 25 centů z dosavadních 74 centů na akcii. Roční dividendový výnos tím klesne z nynějších zhruba 7,7 procenta na asi 2,6 procenta.

Firma očekává, že těžba zůstane v letošním roce na zhruba stejné úrovni jako loni. V loňském roce podnik vytěžil 1,589 milionu barelů ropného ekvivalentu denně.


Čtěte také:

První tanker s americkou ropou dorazil do Evropy, zakotvil u Marseille

Americký ropný gigant ConocoPhillips po čtvrtstoletí odešel z Ruska

Důsledky levné ropy: přední americký těžař spadl do rekordní ztráty

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web