Dalkia ztratila zájem o elektrárnu Dětmarovice

E15 exkluzivně Teplárenská společnost Dalkia oproti očekáváním nepodala nabídku na koupi moravskoslezské elektrárny Dětmarovice. Serveru E15.cz to potvrdil předseda představenstva Dalkie Zdeněk Duba.

Elektrárna Dětmarovice
12.10.2012 15:14   |  

Jiisté tedy je, že v soutěži o Dětmarovice jsou tři známí uchazeči - společnost NWR Zdeňka Bakaly, Energetický a průmyslový holding (EPH) v čele s Danielem Křetínským a Česká energie podnikatele Ladislava Drába. Podle dřívějšího vyjádření české energetické jedničky ČEZ, která elektrárnu prodává, jsou ve hře celkově čtyři zájemci.

Dalkia, která je hlavním dodavatelem tepla v Moravskoslezském kraji, nakonec nevyhodnotila koupi Dětmarovic jako ekonomicky přínosnou pro aktivity samotné teplárenské společnosti. Od roku 2016 totiž začnou platit přísnější evropská pravidla ohledně odsíření a denitrifikace elektráren, což si vyžádá značné investice. Koupě Dětmarovic by dávala smysl, pokud by se do té doby podařilo postavit širší síť teplovodů z elektrárny do moravskoslezských měst, což se ale podle Zdeňka Duby ukazuje jako nereálné.

Černouhelné Dětmarovice jsou jednou z elektráren, které ČEZ nabízí k prodeji, aby vyhověl námitkám Evropské komise vůči příliš dominantnímu postavení na českém trhu. Původně firma počítala spíše s prodejem severočeské elektrárny Počerady, o kterou má zájem těžařská společnost Czech Coal Pavla Tykače.

Přenechání Počerad, jež jsou považovány za „rodinné stříbro“ ČEZ, nota bene Tykačovi, který je soupeřem v bitvě o ceny uhlí, ale podle všeho má hodně odpůrců. Varianta prodeje Dětmarovic se proto jeví jako stále pravděpodobnější. Podle dostupných informací by se cena za Dětmarovice mohla pohybovat v řádu jednotek miliard korun.

Zájem EPH a NWR o Dětmarovice není překvapením, jméno podnikatele Drába se ale v žádných předchozích spekulacích o potenciálních uchazečích neobjevovalo. Účast společnosti Česká energie v soutěži o moravskoslezskou elektrárnu nicméně potvrdil Drábův partner, obchodní ředitel Eduard Pálka.

Podnikatel Dráb podniká v energetice a plynárenství, firmy z jeho skupiny mimo jiné staví podzemní zásobník plynu v Rožné. Dalším projektem je nový česko-rakouský plynovod.


Čtěte také:

Nabídku na koupi Dětmarovic předložil podnikatel Dráb

O Dětmarovice má zájem i Penta a EPH

EPH posiluje pozici v Dalkii


V případě elektrárny Dětmarovice může hrát roli její poloha poblíž polských hranic. Holding EPH podnikatelů Křetínského, Petra Kellnera a Patrika Tkáče, stejně jako skupina NWR, jejímž spolumajitelem je Zdeněk Bakala, hodlají v Polsku těžit černé uhlí. Propojení černouhelných elektráren s doly nicméně není tak důležité jako v případě hnědého uhlí. Koupě Dětmarovic mateřskou skupinou NWR by tak neměla zvláštní význam pro OKD. Ředitel této těžařské společnosti Klaus-Dieter Beck naopak upozornil, že se firma v minulosti energetických aktiv zbavovala.

Potvrzení uchazeči:

Energetický a průmyslový holding (EPH) – skupina v čele s Danielem Křetínským, která má ambici konkurovat tuzemské energetické jedničce ČEZ. Usiluje také o koupi českých a slovenských plynovodů.

NWR – společnost, spojená se jménem Zdeňka Bakaly, je mateřskou firmou černouhelné těžařské společnosti OKD, aktivní je také v Polsku. Její akcie se obchodují na burze v Londýně, Varšavě i Praze.

Česká energie – firma z uskupení podnikatele Ladislava Drába, zatím známého spíše díky projektům v oblasti plynárenství. Do obchodu s energiemi se Dráb pustil po návratu z kanadské emigrace.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web