Dánsko je další zemí, která chce těžit plyn z břidlic

Dánsko je další zemí, která má zájem těžit plyn z břidlic. Město v severním Dánsku Frederikshavn udělilo povolení francouzské energetické firmě Total k provedení vůbec prvních průzkumných vrtů v zemi, které mají zjistit možnosti budoucí těžby plynu z břidlic. Povolení získala firma v době, kdy konvenční těžba plynu v Dánsku klesá.

 plynovod
26.6.2014 20:26   |  

Dánsko loni poprvé od roku 1997 spotřebovalo více energie, než kolik vyprodukovalo. Země sice zůstává čistým vývozcem ropy a zemního plynu, těžba ropy však loni klesla o 13 procent a plynu o 18 procent.

„Zastupitelstvo města Frederikshavn vydalo povolení k zahájení testovacích vrtů rezerv břidlicového plynu v zemi,“ uvedla mluvčí města Frederikshavn Karin Rasmussenová. „Konsorcium, které tvoří francouzská energetická firma Total a státní fond Nordsoefonden, plánují spustit průzkumný vrt koncem léta letošního roku.“ Total má v konsorciu podíl 80 procent.

Jediný způsob, jak omezit závislost na Rusku?

Skupina lobbující za těžbu plynu z břidlic Shale Gas Europe rozhodnutí přivítala. „Dánsko, spolu s Británií, Španělskem, Polskem a Rumunskem, učinilo rozumné a vyvážené rozhodnutí, že břidlicový plyn má důležitou úlohu při uspokojení jejich budoucích energetických potřeb,“ uvedla skupina v prohlášení.

Země jako Británie a Polsko tvrdě prosazují rozvoj těžby plynu z břidlic. Břidlicovou ropu považují za jediný způsob, který by mohl omezit závislost Evropy na ruském zemním plynu, a také snížit náklady na energii, stejně jako se to podařilo v USA.

Rasmussenová však upozornila, že Total zatím získal povolení pouze na vrtání konvenčním způsobem, aby získal testovací vzorky. Zatím nesmí použít hydraulické štěpení, které se obvykle používá při těžbě plynu z břidlic. Hydraulické štěpení využívá chemikálie, písek a vodu pro rozlomení břidličných formací hluboko pod zemí a uvolnění plynu.

Ekologové se bojí kontaminace vody

Ochránci životního prostředí v Dánsku proti plánům na průzkum těžby z břidlic protestují. Obávají se, že by hydraulické štěpení mohlo kontaminovat podzemní vody. Rasmussenová dodala, že tato metoda bude vyžadovat samostatnou studii dopadu na životní prostředí a zvláštní povolení.

Vláda vydala Totalu a fondu dvě licence na průzkum v severovýchodním Dánsku v roce 2010. Břidličné formace se zde nacházejí v hloubce kolem 4000 metrů. Těžba v zemi by však neměla začít dříve než v roce 2020.

Dánsko vyváží plyn do Německa, Nizozemska a Švédska. Švédsko je plně závislé na dánských dodávkách plynu, napsala agentura Reuters.


Čtěte také:

Exxon usiluje o tureckou ropu z břidlic

Německo chce prosadit pravidla pro těžbu plynu z břidlic. Urychleně

Těžařům ropy a plynu z břidlic dochází dech, bojují s vysokými dluhy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web