Dánsko pokrylo spotřebu elektřiny jen díky větru. Mimořádně zafoukalo | E15.cz

Dánsko pokrylo spotřebu elektřiny jen díky větru. Mimořádně zafoukalo

Dánsko pokrylo spotřebu elektřiny jen díky větru. Mimořádně zafoukalo
Pobřežní větrné farmy
• 
ZDROJ: Ad Meskens via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

vaj

Díky neobvykle prudkým bouřím pokryly minulý týden dánské větrné farmy 116 až 140 procent národní poptávky po elektřině. Přebytky následně proudily do Německa, Norska a Švédska.

„Ukazuje se, že svět zcela napájený energií z obnovitelných zdrojů není žádnou pohádkou,“ cituje list The Guardian Olivera Joye z Evropské asociace větrné energie.

Větrná energie loni pomohla Dánsku pokrýt skoro 40 procent spotřeby elektřiny, minulý čtvrtek se však toto číslo ztrojnásobilo, kvůli nečekaně silným bouřím. V noci, kdy poptávka po energiích klesla, se pohybovalo kolem 140 procent.

Konec větrníků? Španělé vyvinuli větrné stožáry bez rotorů

Přestože větrná bouře není zrovna stabilním energetickým zdrojem, do roku 2020 mají „větrníky“ budované nedaleko dánského pobřeží pokrývat až polovinu tamní spotřeby.

Může k tomu však dojít ještě o něco dříve, protože země se snaží tento podíl neustále navyšovat. V posledních letech se zvyšuje o necelou pětinu za rok.

Větrné elektrárny pokryly v Dánsku 140 % spotřeby elektřinyVětrné elektrárny pokryly v Dánsku 140 % spotřeby elektřinyAutor: Repro Energinet.dk
Dánská přenosová soustava ve čtvrtek 9. července večer

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!