Do obchodů s elektřinou se pustila další společnost

4.1.2010 7:39   |  

Na český energetický trh vstoupil nový alternativní operátor. Domácnostem a především malým a středním firmám v Česku a na Slovensku začne od začátku roku nabízet elektřinu společnost České energetické centrum (ČEC). V Česku do nabídky zahrne i zemní plyn. Zákazníky chce oslovit především nižší cenou.

„Jako nový hráč na trhu musíme samozřejmě zaujmout především nízkou cenou, která bude důležitou součástí naší strategie. Na rozdíl od tradičních prodejců elektřiny si budeme účtovat nižší marži. Poradíme také, jak v některých případech díky lepší kombinaci distribučních poplatků, kterých si u nás energetické společnosti účtují až 80, mohou firmy průměrně ušetřit 20 procent z roční platby za elektřinu,“ řekl deníku E15 člen představenstva firmy Alexander Wurm. Prodejem bude pověřeno přes 50 obchodních zástupců, kteří osloví firmy po celé ČR.

„Fakt, že přichází další prodejce, jen dokazuje, že tuzemský trh s elektřinou je plně liberalizován,“ uvedla tisková mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

V Česku bude ČEC kromě dominantních výrobců a prodejců elektřiny, jako jsou ČEZ, E. ON či Pražská energetika, konkurovat i osmi nejaktivnějším alternativním prodejcům, kteří již na trhu působí několik let.

Tyto firmy v minulosti lovily především mezi velkými klienty, v letošním roce se více zaměří na domácnosti. Některé z nich již začaly a v uplynulých měsících čelily podezření z toho, že při prodeji svých služeb používají nekalé praktiky.

„Třeba vyvěsí v domě leták, podle něhož si lidé mají k určitému dni připravit vyúčtování elektřiny. Když přijde agent, oznámí spotřebitelům, že jejich současný dodavatel v lokalitě končí a daná společnost všechny jejich klienty přebírá. Nezkušení lidé se pak mnohdy zaleknou a podepíší novou smlouvu, i když ve skutečnosti vůbec nemusejí,“ vysvětluje místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček. Ve všeobecných obchodních podmínkách některých podomních obchodníků se podle něj objevují nepřesná ustanovení, která mohou vést ke zdánlivě oprávněným postihům zákazníků za neplnění smluvních povinností.

Podle Wurma chce však ČEC jít jinou cestou. „Elektřinu pro příští rok již máme nakoupenou, známe svoji marži, cenu zákazníkům tedy můžeme garantovat. Navíc chceme působit i jako dlouhodobí poradci a nejen jako běžní prodejci,“ dodal.

ČEC je ovládána společností Save Max, která se v Česku, na Slovensku a několika dalších evropský zemích zabývá distribucí produktů třetích stran. Společnost prodává například tarify Telefóniky O2, produkty skupiny GE Money či Orea Hotels. Firma získala licenci k obchodům s elektřinou od Energetického regulačního úřadu ještě pod názvem Avezzano na začátku loňského listopadu. Jediným členem představenstva firmy je Alexander Wurm.

Na tuzemském trhu je podle Energetického regulačního úřadu více než 300 licencovaných prodejců elektřiny. Aktivně však vyhledává nové zákazníky jen osm firem – Bohemia Energy, Centropol Energy, Central Energy, Elimon, Bicorn, Nano Energies Trade, United Energy Trade a Lumen Energy. A i přes kritiku Energetického regulačního úřadu a velkých hráčů jsou úspěšné. Například společnost Centropol Energy se od letošního roku stala výhradním dodavatelem elektřiny pro úřad Ústeckého kraje.

Autor: Vladimír Piskáček, Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Flotila tramvají s českým rodokmenem v americkém Seattlu se do dvou let výrazně rozroste. Tuzemský dodavatel Inekon očekává brzký podpis opce na deset až patnáct tramvají s… více

Mobilní web