Doly se přiblíží k Jiřetínu. Severní energetická bude těžit i hlubinným způsobem

Firma Severní energetická bude na povrchovém dole u Horního Jiřetína těžit hnědé uhlí také hlubinným způsobem. Záměr již oznámila ministerstvu životního prostředí. Odpůrci povrchové těžby chtějí plánu společnosti zabránit.

 Hnědouhelný důl
3.10.2013 9:19   |  

Hlubinná těžba může podle odpůrců dolů zvýšit riziko půdních sesuvů, které ohrožují Krušné hory. Mluvčí Severní energetické v České televizi uvedla, že hlubinnou těžbou nebude dotčena hranice územních limitů těžby. Důl ČSA mezi Mostem a Litvínovem má s limity problém již dlouho. Loni na podzim narazilo první rypadlo na územní limity. Firma plánuje, že chodby by vedly vodorovně ze dna povrchového dolu dál směrem na Horní Jiřetín. Ročně by vytěžila asi 400 tisíc tun uhlí. To je zhruba šestina toho, co nyní těží povrchově.

Na nový důl podle odborů zřejmě firma přesune většinu z 250 horníků, kteří nyní pracují na posledním českém hnědouhelném hlubinném dole Kohinoor, uvedla ČT.

Akciová společnost Litvínovská uhelná, kterou ovládá Jan Dienstl, se v srpnu přejmenovala na Severní energetickou. Dokončila tak proces oddělení od skupiny Czech Coal, kterou vlastní Pavel Tykač.


*Také čtěte:*

*Chvaletice patří Dienstlově Severní energetické*

Tykačově skupině Czech Coal loni vzrostl zisk na 833 milionů korun

ČEZ se dohodl s Tykačem, nakoupí uhlí za skoro 200 miliard


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Flotila tramvají s českým rodokmenem v americkém Seattlu se do dvou let výrazně rozroste. Tuzemský dodavatel Inekon očekává brzký podpis opce na deset až patnáct tramvají s… více

Mobilní web