Dostavba Temelína by mohla vyjít levněji

23.6.2010 7:27   |  

Supertendr, který energetický gigant ČEZ vypsal na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín, by mohl být levnější než dosud uváděných 500 miliard korun. Radek Škoda z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT spočítal, že by se cena jednoho reaktoru měla pohybovat mezi 48 a 160 miliardami korun.

„Debata, kolik bude tendr stát, je zatím předčasná,“ poznamenal vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška.

Peter Bodnár z ČEZ řekl, že do původní půlbilionové kalkulace byly zahrnuty opce na dostavbu dalších tří bloků, dvou na Slovensku a jednoho v Dukovanech. Zatím prý není jisté, zda se opce využije, anebo budou i na tyto zakázky vyhlášeny nové tendry.

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová uvedla, že klíčovým úkolem pro stát bude kontrolovat otázku bezpečnosti dostavby. Bartuška dodal, že je nutné jadernou problematiku odpolitizovat, udržet vysoký podíl českých dodavatelů na výstavbě bloků a také vyřešit otázku svedení výkonu Temelína do energetické soustavy. Bodnár uvedl, že pro ČEZ bude důležitým faktorem také nezávislost použité technologie na budoucích dodávkách jaderného paliva tak, aby ČEZ mohl nakupovat palivo tam, kde to bude nejvýhodnější.

Vítěz tendru by měl být vyhlášen na jaře 2012. Do soutěže o výstavbu dvou bloků Temelína se přihlásily tři subjekty, francouzsko-německá Areva, americký Westinghouse a českoruské konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Zástupci všech tří konsorcií uvedli, že se zapojením českých dodavatelů do výstavby počítají.

Vláda Jana Fischera jmenovala Bartušku na pozici zmocněnce toto pondělí. „Smysl funkce pana Bartušky bude zejména v zajišťování informačního toku mezi zadavatelem zakázky a vládou,“ řekl k tomu Fischer. „Nebude však mít rozhodovací pravomoc. Jeho funkce bude informační a dohledová,“ dodal s tím, že na Bartuškovi se shodly všechny strany potenciální koalice i ČSSD. Bartuška včera potvrdil, že bude na projekt ČEZ pouze dohlížet a posléze informovat vládu.

Spuštění druhého bloku Temelína se odsouvá o další týden

Spuštění reaktoru druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín se o další týden odsouvá. Zkouška v uzlu kompenzátoru objemu nebyla úspěšná. Pracovníci elektrárny proto musejí udělat další úpravu pojistného ventilu. Toto pondělí měli technici reaktor druhého bloku, který je odstaven kvůli plánované výměně čtvrtiny paliva, nastartovat a v závěru tohoto týdne měli blok připojit k síti. Je to už druhé zpoždění při připojování bloku.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web