Družbou v dubnu proteče méně ropy | E15.cz

Družbou v dubnu proteče méně ropy

Družbou v dubnu proteče méně ropy
ropovod
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

,

bru

Rusko v dubnu vyveze do České republiky ropovodem Družba jen asi 280 tisíc tun ropy typu Urals. To bude asi o 32 procent méně, než předpokládají smlouvy. Agentuře Reuters to řekl mluvčí společnosti Transněfť, což je v Rusku monopolní přepravce ropy. Původně se mělo dovézt skoro 410 tisíc tun, ropa ale poputuje jinou cestou.

„Zatím je registrováno 230 tisíc tun, na další dodávce v objemu 50 tisíc tun se pracuje. Veškerý objem bude od společnosti Gazprom Něfť,“ sdělil mluvčí Transněfti Igor Djomin.

Mluvčí upřesnil, že přepravní společnosti mohly podávat žádost o rezervaci vývozní kapacity ropovodem do 17. dubna. Zopakoval tak svá slova z minulého týdne. „Teď už není možné ty dodávky zvýšit. Technicky by k tomu bylo zapotřebí vydat zvláštní vládní dekret,“ vysvětlil mluvčí. Vývoz na Slovensko a do Maďarska podle něj bude zajištěn podle smluv.

Podle zdroje ČTK byl výpadek v Družbě patrně nahrazen jinou cestou. Odborníci tvrdí, že ropovod IKL z Ingolstadtu může kapacitu Družby plně nahradit. Hlavní tuzemský zpracovatel ropy Unipetrol sdělil, že za duben má ropovodem Družba přislíbené veškeré dodávky, které požadoval.

Čtěte také:

Zdraží benzin ještě více kvůli tahanicím o ruskou ropu?

Ministr Kuba navrhuje další daň na benzin

Ropná tahanice ukázala slabiny státu

Dovoz mají pod kontrolou obchodní společnosti Unipetrol, Shell a Eni. V případě, že by měly problém se zásobováním tuzemského trhu, obrátily by se se žádostí o ropu na Správu státních hmotných rezerv. To se zatím nestalo.

Vývoz ruské ropy měly do České republiky zajistit firmy Rosněfť a Lukoil. Zdroje agentury Reuters ale už začátkem tohoto měsíce avizovaly, že firmy asi nebudou mít zájem a využijí lukrativnějších tras, mimo jiné do nového terminálu Usť-Luga na břehu Baltského moře. Ten je v provozu od minulého měsíce.

Objem ropy dopravené ropovodem Družba do Česka v posledních letech klesá dlouhodobě. Loni Družbou přiteklo zhruba 57 procent dovážené ropy, v předchozích letech to bylo často kolem 70 procent. Každoročně naopak rostou dodávky ropovodem IKL.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!