E.On sází vše na mořské větrné elektrárny

Dřívější jaderný gigant E.On se stal druhý největším provozovatelem větrných elektráren na otevřeném moři na světě. Šéf německé společnosti Johannes Teyssen připouští, že silná orientace na obnovitelné zdroje je riskantní, E.On ale podle něj nemá na výběr.

Větrný park Amrumbank West
5.2.2016 12:57   |  

E.On otevřel větrný park Amrumbank West, již osmý od změny směřování společnosti. Projekt za zhruba miliardu eur vzdálený asi 90 kilometrů od pobřeží a asi 35 kilometrů od ostrova Helgoland v Severním moři.

Sestává z 80 větrných elektráren a má výkon 302 megawattů. Elektřina z něj má zásobovat asi 300 tisíc domácností. E.On tvrdí, že konvenční elektrárna by na stejné množství vyrobené elektřiny vypustila do ovzduší 740 tisíc tun oxidu uhličitého za rok.

„Každý druh energie má svůj čas a čas pro rozšiřování větrných elektráren moři rozhodně nastal právě teď,“ uvedl Teyssen. „Pokud chceme dosáhnout našich cílů, potřebujeme mořské větrné elektrárny,“ dodal.

Další se už staví

V lednu E.On zahájil stavbu mořského větrného parku Rampion u jižního pobřeží Anglie o předpokládaném výkonu 400 megawattů. Brzy by také firma měla definitivně rozhodnout o stavbě podobně velkého parku v baltském moři.

E.On předloni oznámil kompletní změnu strategie firmy. Konvenční výrobu elektřiny a obchod energiemi převedl do nové společnosti Uniper, zatímco E.On se nadále bude zabývat jen obnovitelnými zdroji, distribucí a službami pro koncové odběratele.

Především výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů považuje Teyssen za „nezbytnou součást“ boje o přežití firmy. Koncern musel kvůli německému odklonu od jaderné energie v listopadu odepsat 8,3 miliardy eur a za celý loňský rok ohlásil rekordní ztrátu. Rozdělení firmy E.On podle Teysenna zachrání.


Čtěte také:

Rekordní ztráta: E.ON od začátku roku prodělal šest miliard eur

Kvůli plánu na opuštění jádra by Němci mohli doplácet miliardy eur

Plynové elektrárny se po letech v kómatu probouzejí, vydělávají i Počerady

Štěpán Bruner Autor: Štěpán Bruner redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí aktualizováno

Hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku projelo dnes po 11:00 prvních 35 vozidel americké vojenské techniky z armádního konvoje, který míří na cvičení Saber Strike do Pobaltí.… více

Komerční prezentace
Mobilní web