Elektrárnu Chvaletice získala společnost Severní energetická

Společnost Severní energetická převzala od elektrárenské společnosti ČEZ akcie elektrárny Chvaletice, stala se tak jejím stoprocentním vlastníkem. Smlouva o prodeji elektrárny byla podepsána již v březnu.

 Chvaletice
2.9.2013 15:30   |  

Severní energetickou, která do obchodu vstupovala ještě pod názvem Litvínovská uhelná, uznala jako vhodného kupce Evropská komise i tuzemský antimonopolní úřad. Dnešním předáním akcií a změnou v orgánech společnosti byl podle mluvčí společnosti Gabriely Sáričková Benešová proces prodeje dovršen.

Spolumajitel společnosti Jan Dienstl již dříve řekl, že by životnost elektrárny Chvaletice měla být prodloužena do roku 2029. Investice do opatření, která mají zmírnit dopad provozu elektrárny na životní prostředí, má činit 1,8 miliardy korun. „Uděláme všechno pro to, abychom tu elektrárnu mohli provozovat v řádu desítek let. Máme zájem ji opravit,“ řekl Dienstl. Skupina ČEZ chtěla Chvaletice provozovat jen do konce roku 2015. Nákup Chvaletic podle Dienstla představuje zajímavou investici i kvůli odbytu uhlí z dolu ČSA, které bude výroba elektřiny dál zhodnocovat.

Na Severní energetickou se Litvínovská uhelná přejmenovala počátkem srpna. Dokončila tak proces oddělení od skupiny Czech Coal. Ta se v roce 2008 rozdělila na tři dceřiné společnosti: Vršanskou uhelnou, Litvínovskou uhelnou a Czech Coal Services.

ČEZ elektrárnu prodal za 4,12 miliardy korun. Slib prodeje jedné z elektráren o výkonu 800 až 1000 megawattů měl od začátku zmírnit obavy Evropské komise z dominantního postavení ČEZ na českém trhu. Brusel dokonce zahájil v roce 2009 vyšetřování ČEZ z obavy, že blokuje vstup konkurence na trh.

„Nový vlastník hodlá elektrárnu modernizovat a dlouhodobě provozovat. Jejím řízením byl pověřen nový generální ředitel Luboš Pavlas, jehož dlouholeté odborné i manažerské zkušenosti zajistí naplnění strategických plánů akcionářů. Finančním garantem kontraktu je Československá obchodní banka,“ uvedla Benešová.


O elektrárně Chvaletice čtěte více:

Evropská komise schválila prodej Chvaletic

Další výhra Pavla Tykače: ČEZ prodá Chvaletice jeho firmě, Křetínský neuspěl

ČEZ se dohodl s Tykačem, nakoupí uhlí za skoro 200 miliard

Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web