Elektřina zdraží. Poslanci přehlasovali prezidentské veto

aktualizováno Sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila nový zákon o podporovaných zdrojích energie.

 elektřina
9.5.2012 12:27   |  

Zákon v jednom předpisu soustřeďuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Podle prezidenta však mimo jiné přináší neodhadnutelné zvýšení cen energií.

„Zákon je dalším krokem vlády, který má omezit slibný rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice, aby se nestaly konkurencí pro silný jaderný a fosilní energetický průmysl. Jdeme tak ale v protisměru k evropským trendům. Vidina krátkodobých zisků se tak promění v dlouhodobou ztrátu pro celé hospodářství,“ říká ke schválené novele Edvard Sequens z občanského sdružení Calla.

Kromě podpory výroby biometanu zákon ponechává povinnost vykoupit elektřinu z obnovitelných zdrojů i u těch provozovatelů, u kterých ze zákona koncem roku skončí příslušné smlouvy.


Více čtěte:

Ekologové žádají po Klausovi odvolání Vitáskové

Jan Žižka: Neházejte vše zelené do jednoho pytle

Zelení investoři ztrácejí jistoty, hrozí jim stopka


Ministr průmyslu Martin Kuba dnes varoval, že pokud by sněmovna zákon nepřijala, bude tlak na podporu obnovitelných zdrojů ze státního rozpočtu ještě vyšší, protože bude platit současný zákon. Podpora obnovitelných zdrojů byla v minulosti nastavena příliš štědře, upozornil Kuba. S návrhem naopak vyslovil nesouhlas poslanec ČSSD Břetislav Petr, který mimo jiné řekl, že norma zavádí ještě vyšší podporu, než s jakou počítal původní vládní návrh.

Anketa

Měl by stát přestat podporovat obnovitelné zdroje energie?

Ano, plošně   64% Ano, ale selektivně   20% Ne   16%

V anketě hlasovalo 3060 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Nový zákon také upravuje způsob nakládání se solárními panely na konci jejich životnosti. Likvidaci panelů, které výrobce prodal a prodá do 1. ledna 2013, bude muset financovat provozovatel solární elektrárny. Po tomto datu už to bude muset zajistit výrobce panelů. Provozovatelé tuzemských solárních elektráren proti tomu protestovali. Tvrdí, že na tento účel již finančně přispívají v rámci evropské asociace PV Cycle. Při dvojím zatížení hrozí někteří z investorů arbitrážemi.

Nová norma má podle vlády pomoci Česku dosáhnout cíle, ke kterému se zavázala v rámci EU, aby do roku 2020 obnovitelné zdroje pokrývaly 13,5 procenta spotřeby elektřiny.

Autor: nos,čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web