Elektřina zlevní o 11 procent. ERÚ snížil regulované složky

aktualizováno Elektřina pro domácnosti příští rok zlevní v průměru o 10,9 procenta. Regulovaná složka ceny plynu pro domácnosti se průměrně sníží o 5,19 procenta. Oznámil to dnes Energetický regulační úřad (ERÚ). Ceny pro odběratele energií se budou lišit podle distributorů a jednotlivých regionů. Ceny klesnou také u plynu.

Ilustrační foto
29.11.2013 17:18   |  

Největší pokles cen elektřiny pro domácnosti úřad očekává u firmy ČEZ, a to o 12 procent. Pražská energetika (PRE) by měla zlevnit o 9,5 procenta a E.ON, který působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, by měl elektřinu domácnostem zlevnit o 8,8 procenta.

V roce 2014 se podle ERÚ významně sníží regulovaná část konečné ceny elektřiny, důvodem je pokles většiny jednotlivých složek regulovaných cen. „Na snížení regulované ceny přenosu a distribuce elektřiny má výrazný pozitivní vliv jednak snížení tržní ceny silové elektřiny, což příznivě ovlivňuje ocenění ztrát v přenosové a distribuční soustavě, a dále meziroční pokles ekonomických indexů,“ uvedl ERÚ.

Zdroj ERÚ

Podle předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové jde o historické snížení regulovaných cen, které by mělo pokračovat také v následujících letech. Malým podnikatelům se ceny elektřiny sníží průměrně o 10,9 procenta. I zde se ale budou ceny lišit podle regionů. ERÚ upozornil, že zákazníci mohou výslednou cenu elektřiny ovlivnit volbou dodavatele.

Velkoodběratelům klesnou průměrné ceny o 12,2 procenta u velmi vysokého napětí a o 11,5 procenta u vysokého napětí. Neregulovaná cena silové elektřiny včetně obchodní marže klesá v průměru o 11,8 procenta. „Tyto hodnoty je však třeba považovat za informativní, neboť převážná většina velkoodběratelů má od svých dodavatelů stanoveny individuální ceny silové elektřiny, které nemá ERÚ k dispozici, a nelze je tedy do tohoto srovnání zakalkulovat,“ uvedl ERÚ.

Novelizací zákona o podporovaných zdrojích energie byla stanovena maximální výše ceny na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny 495 korun za megawatt. Tímto krokem byla cena pro konečné zákazníky proti roku 2013 snížena o 15,1 procenta.

Ředitelka sekce regulace ERÚ Martina Krčová upozornila na to, že klesá energetická spotřeba domácností, což paradoxně sune cenu elektřiny směrem nahoru.

Zdroj ERÚ

Porovnat, kolik si za energii účtují jednotliví dodavatelé, mohou spotřebitelé podle ERÚ na cenovém kalkulátoru, který je k dispozici na internetových stránkách ERÚ.

Zlevňovat bude i plyn

Snížení ceny oznámil ERÚ také u plynu. Podle Krčové se bude pohybovat průměrně od pěti do sedmi procent. „Výrazně ji ovlivní změna uspořádání soustav,“ konstatovala. Konečné ceny se budou výrazně lišit podle regionů. Nejméně z této úspory uvidí zákazníci, kteří odebírají plyn z jihočeské sítě E. ON Distribuce. ERÚ jí totiž jako jediné z plynárenských společností zvýšil ceny za distribuci, které může účtovat odběratelům. Tento růst částečně vymaže efekt poklesu cen za přenos plynu.

Největší úsporu podle návrhu ERÚ uvidí zákazníci v síti Pražské plynárenské. U spotřeby plynu na topení by se mohla cena za distribuci snížit až o šest procent. Lépe na tom budou rovněž domácnosti a podniky v síti společnosti RWE Gasnet.


Čtěte také:

Energie kvůli koruně zatím nezdraží. Pomáhá zajištění proti změnám kurzu

Poplatky za plyn klesnou nejméně na jihu Čech

Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web