Enel jedná s EPH o prodeji Slovenských elektráren, dohoda je na spadnutí | E15.cz

Enel jedná s EPH o prodeji Slovenských elektráren, dohoda je na spadnutí

Enel jedná s EPH o prodeji Slovenských elektráren, dohoda je na spadnutí
Slovenské elektrárne vlastní například jadernou elektrárnu Mochovce
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: IAEA Imagebank via Flickr

ČTK

Italská energetická společnost Enel zahájila s českou skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH) exkluzivní jednání o prodeji svého většinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE). V příštích týdnech by obě strany, v závislosti na výsledku jednání, mohly podepsat závaznou dohodu, oznámil Enel podle agentury Reuters. Italská firma vlastní v SE dvě třetiny akcií, zbytek drží slovenská vláda.

„EPH a Enel exkluzivně jednají o podmínkách prodeje podílu v SE. Pokud dojde k dohodě, bude závazná smlouva podepsána v následujících týdnech,“ řekl ředitel komunikace a marketingu EPH Daniel Častvaj. Podrobnější informace s ohledem na pokračující jednání podle něj nelze poskytnout.

Dalším uchazečem o většinu v SE je konsorcium bratislavské rafinerie Slovnaft a maďarské státní energetické skupiny MVM. Slovenský ministr hospodářství Vazil Hudák minulý týden navíc sdělil, že do konce srpna předloží nabídku čínská státní společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Prodej do konce roku

Italská firma již dříve uvedla, že počítá s dokončením prodeje menšinového podílu v SE v letošním čtvrtém čtvrtletí. Zbývající akcie chce prodat poté, co slovenský podnik dokončí dva nové bloky v jaderné elektrárně Mochovce.

Slovenská vláda dala dříve najevo, že by se v rámci prodeje podílu Enelu mohla pokusit získat nad slovenským podnikem většinovou kontrolu. Právě zájmem slovenské vlády stát se většinovým akcionářem zdůvodnila další česká energetická společnost ČEZ své rozhodnutí nepodat nabídku na koupi podílu v SE.

Hlavně dokončit Mochovce

Rozhodnutí Enelu vyjednávat o prodeji svého podílu v SE Slovensko nekomentovalo. „Pro vládu zůstává prioritou dokončení třetího a čtvrtého bloku Mochovců. Očekáváme razantní kroky ze strany Enelu coby majoritního akcionáře Slovenských elektráren směřující k dokončení prací a spuštění (dvou bloků jaderné elektrárny) v dohodnutých termínech,“ sdělila mluvčí slovenského ministerstva hospodářství Miriam Žiaková.

Enel prodává SE v rámci rozsáhlejšího programu prodeje majetku. V jeho rámci plánuje snížit zadluženost o pět miliard eur (135 miliard korun) z nynějších zhruba 40 miliard eur.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!