Enel zahájil nabídku akcií divize Enel Green Power

18.10.2010 10:18   |  

Italská energetická skupina Enel SpA zahájila primární nabídku akcií (IPO) své divize obnovitelných zdrojů Enel Green Power (EGP). Prodejem cenných papírů chce italský podnik získat 2,4 až 3,4 miliardy eur (58,8 až 83,3 miliardy korun), což by z nabídky učinilo největší IPO v Evropě za poslední tři roky.

Enel nabídne maximálně 1,63 miliardy akcií EGP. To znamená, že firma je ochotna prodat jen třetinu divize, respektive 32,5 procenta akcií. Cena za jednu akcii by se měla pohybovat od 1,8 do 2,1 eura. To je trochu méně, než se čekalo, protože předběžné pásmo bylo stanoveno na 1,9 až 2,4 eura za kus.

Enel je nejzadluženější energetickou skupinou v Evropě. Plán prodeje divize se rozhodl realizovat navzdory tomu, že zájem o investice do obnovitelných zdrojů energie v poslední době poněkud vázne. Nejasná je ale i budoucnost některých štědrých subvencí, kterých se firmám z tohoto oboru v minulých letech dostávalo.

Podle instalované kapacity je Enel největší elektrárenskou společností v Itálii a druhou největší v Evropě. Prioritou firmy je omezit zadlužení, a zabránit tak snížení ratingu, které může skupině hrozit právě kvůli dluhům. Firma teď plánuje prezentaci, na které bude investorům vysvětlovat přednosti nabízené investice.

Enel celou divizi EGP ohodnotil na devět až deset miliard eur. Zmíněných 32,5 procenta akcií prodá jen za předpokladu, že o ně bude značný zájem, a firma tedy uplatní takzvanou greenshoe opci. To je právo na prodej dalších akcií po skončení akce.

Vývoj akcií Enel za poslední rok

Akcie Enel online sledujte ZDE.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web