Eni pošle většinu investic do Afriky, za čtyři roky 20 miliard eur | E15.cz

Eni pošle většinu investic do Afriky, za čtyři roky 20 miliard eur

Eni pošle většinu investic do Afriky, za čtyři roky 20 miliard eur
Melitá, Eni
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Italská energetická společnost Eni plánuje v příštích čtyřech letech investovat v Africe zhruba 20 miliard eur (541 miliard korun), převážně do ropy a plynu. To bude zhruba 60 procent celkových investic plánovaných na toto období. Prohlásil to generální ředitel společnosti Claudio Descalzi.

Eni je nyní zapojena do projektů v 15 afrických zemích. Descalzi dodal, že firma chce také pomoci zvýšit a diverzifikovat energetické zdroje v regionu prostřednictvím investic do obnovitelných zdrojů energie.

V dlouhodobém výhledu chce firma více investovat do obrovských polí s plynem, které nalezla. Eni učinila velký objev plynu hlavně v Mozambiku a nedávno také v Egyptě. Za posledních sedm let učinila objevy s rezervami více než 12 miliard barelů, převážně v Africe.

Rozvoji brání špatný přístup

Descalzi poznamenal, že navzdory tomu i přes bohatý energetický potenciál a stabilní ekonomický růst Afriky zůstává přístup k energii na kontinentu špatný. Situace v energetice Afriky se za posledních deset let nezměnila a zůstává neudržitelná. Hlavním zdrojem pro vaření je zde stále biomasa, upozornil Descalzi. Dodal, že Afrika potřebuje učinit kroky k uspokojení růstu energetické poptávky a zaměřit by se měla hlavně na čistější a obnovitelné zdroje energie.

V současnosti se vodní elektrárny na celkové výrobě elektřiny na kontinentu podílejí jen jedním procentem a obnovitelné zdroje pouze 0,3 procenta. Je zde však obrovský potenciál pro obnovitelné zdroje, který zatím leží ladem. Podle Descalziho by výroba ze slunce v Africe mohla dosáhnout až 300 tisíc gigawattů (GW), z větru 7000 GW a z vody 283 GW. Dalších 15 GW by se mohlo vyrobit z geotermálních zdrojů. Na kontinentu je také zhruba sedm procent světových zásob plynu, napsala agentura Reuters.

Pro srovnání podle údajů Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) kapacita výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů loni celosvětově stoupla o 8,3 procenta na 1985 GW. Celková kapacita solárních elektráren v Evropě pak na konci roku 2014 podle evropského svazu solárního průmyslu EPIA činila zhruba 87 GW a celosvětově pak 178 GW.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!