Solární firmy plánují žaloby

1.4.2010 19:25   |  

Solární byznys se zastavuje. Nic na tom nemění ani nová vyhláška Energetického regulačního úřadu. Ta zpřísňuje podmínky pro připojení nových zdrojů do sítě, což má zabránit spekulantům blokovat volné kapacity. Distribuční firmy však zákaz přijímání nových žádostí o připojení fotovoltaických elektráren do sítě neodblokovaly.

Řada především menších solárních společností, které stop stav ohrožuje nejvíce, proto uvažuje o tom, že si budou stěžovat na Energetický regulační úřad.
Například společnost IT serve počítá dopady zastavení vydávání povolení k připojení fotovoltaických elektráren do distribuční sítě ve statisících.

„Zastavením povolenek jsme přišli přibližně o 600 tisíc korun. Pokud nebude jejich vydávání obnoveno do května, odhadujeme ztrátu až na 3 miliony korun,“ vypočítává jednatel společnosti Karel Zemene a dodává, že reakce distribučních společností v tomto plošném měřítku je podle jeho názoru nesmyslná.
„Postiženy jsou i projekty, které by veškerou vyrobenou energii spotřebovaly pro svůj provoz,“ tvrdí.

Mezi jeho zákazníky patří například nejmenovaná brněnská společnost, která chce připojit solární elektrárnu na střeše svých kanceláří. Firma má vlastní trafostanici a počítá s tím, že vyrobenou elektřinu spotřebuje sama. Kvůli tomu, že distribuční společnosti přestaly vydávat povolení, projekt stojí. „Z mého pohledu se jedná o monopolní chování,“ soudí Zemene.

IT Serve podala na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podnět k prošetření monopolního chování energetických společností. Kromě toho si stěžuje u Energetického regulačního úřadu a podala i žalobu kvůli ušlému zisku.
Podle Pavla Douchy z Advokátní kanceláře Šikola a partneři se podobných žalob připravuje mnohem víc.

„Jenom naše kancelář má rozpracováno zhruba dvacet případů,“ tvrdí.
Podle jeho slov se spory potáhnou několik let, společnosti však mají šanci u soudu uspět. Distribuční firmy totiž údajně zákazem povolovat připojení nových zdrojů nejspíš porušily zákon hned několikrát. „V první řadě jde o zákaz diskriminace. Navíc je v zákoně povinnost připojit každého, pokud to neohrožuje přenosovou soustavu,“ vysvětluje Doucha.

Společnost ČEPS, která distribučním firmám doporučila nevydávat nová povolení, obvinění odmítá. „Doporučení jsme dali proto, že bylo potřeba zjistit, kolik solárních a větrných elektráren je možné do sítě bezpečně připojit,“ uvedla tisková mluvčí společnosti ČEPS Jana Jabůrková.

Podle jejích slov by mohly distribuční firmy zrušit zákaz, až klesne kapacita již schválených žádostí pod bezpečnou hranici 2000 megawattů. V prosinci letošního roku byly vydaná povoilení na solární elektrárny o kapacitě přes osm tisíc megawattů.

Přísnější vyhláška Energetického regulačního úřadu by ze systému měla vyřadit spekulativní povolení. Těch je podle investorů do fotovoltaiky kolem devadesáti procent. Stará povolení zaniknou do třech měsíců. Pak by podle investorů mělo být jasné, koliik projektů je reálných a distribuční firmy by zákaz mohly odvolat.

Autor: Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web