ERÚ vypsal podporu pro zelené elektrárny za 37 miliard korun | E15.cz

ERÚ vypsal podporu pro zelené elektrárny za 37 miliard korun

Jan Stuchlík

Po měsících nejistoty se majitelé solárních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů uvedených do provozu před rokem 2013 dočkali. Energetický regulační úřad vypsal podporu na příští rok i pro ně. Učinil tak den po skončení konzultačního procesu, v němž k návrhu cenového rozhodnutí sbíral připomínky. "Neobdrželi jsme žádnou," uvádí mluvčí úřadu Michal Kebort.

ERÚ změnil také výši příspěvku na obnovitelné zdroje v rámci cen elektřiny. Domácnosti budou platit jako letos maximálně 495 korun za megawatthodinu. U velkoodběratelů se výše platby odvíjí od výše sjednaného rezervovaného příkonu.

V původním cenovém rozhodnutí úřad nepočítal s tím, že bude příští rok potřeba zhruba 37 miliard korun na podporu elektráren zapojených před rokem 2013. Jejich podpoře až do listopadu chybělo schválení ze strany Evropské komise.

Česko nechce větší šetření s energií, návrh Bruselu  se mu nelíbí

Jedinými výrobci, kteří stále zůstávají bez podpory na příští rok, jsou teplárny, které vyrábějí elektřinu a teplo v kombinované výrobě.  ERÚ nicméně do konce roku vypíše podporu i převážné většině kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Jde o zdroje spuštěné do roku 2012, které podle ní tvoří až 95 procent těchto zdrojů. "Teplárny tak mohou být do jisté míry v klidu, protože je to ve finančním objemu ta největší částka," řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková.

U zbylých zdrojů KVET Česko již o notifikaci požádalo. Podle Vitáskové je tak ERÚ do rozhodnutí zahrne, až schválení z Bruselu získají. "Předpokládáme, že notifikace pro tzv. nový KVET, tedy výrobny uváděné do provozu od 1.1.2016, bude dokončena v řádu několika málo týdnů, jelikož momentálně dolaďujeme poslední věcné záležitosti v tomto řízení. A stejně rychle bychom chtěli dokončit i notifikaci pro zdroje KVET uváděné do provozu v letech 2013-2015. Doufáme, že to bude začátkem příštího roku," říká mluvčí MPO František Kotrba.

Teoreticky by schvalování podpory pro teplárny mělo jít v Bruselu rychle. Většina ustanovení je stejná nebo podobná jako u již posvěcené podpory pro starší obnovitelné zdroje. Řízení v Evropské komisi ovšem bylo oddělené.

Energetické průkazy budov jsou zfušované, skoro polovina má chyby

"Skutečnost, že ERÚ zatím nevypsal v cenovém rozhodnutí podporu vysoce účinné kombinované výroby elektřiny a tepla a také tepla vyrobeného z obnovitelných zdrojů energie, představuje riziko nárůstu cen tepla v průběhu příštího roku, pokud by se tuto situaci nepodařilo vyřešit,“ uvedl už dříve předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

 

Plyn a elektřina zlevní, odhaduje Vitásková

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!