EU uvalila předběžná cla na dovoz oceli z Ruska a Číny

aktualizováno Evropská unie uvalila předběžná antidumpingová cla na dovoz za studena válcované ploché oceli z Číny a Ruska. Zároveň začala vyšetřovat podezření z dumpingu, jehož cílem je zjistit, zda se tři další ocelové produkty vyráběné v Číně nedovážejí do EU za nižší cenu, než jsou skutečné výrobní náklady. Vyplývá to z dnešního prohlášení Evropské komise (EK).

 Ilustrační foto
12.2.2016 18:35   |  

Nové vyšetřování se týká bezešvých trubek, tlustých plechů a ploché oceli válcované za tepla. Pokud EK zjistí, že se tyto produkty dovážejí za dumpingové ceny, přijme odvetná opatření. Komise dodala, že EU má nyní v platnosti 37 opatření na ochranu obchodu, která se týkají dovozu ocelových výrobků. Devět podezření z dumpingu vyšetřuje.

Předběžná cla na dovoz za studena válcované oceli z Číny se pohybují v rozmezí od 13,8 procenta do 16 procent. Cla na produkty z Ruska pak dosahují 19,8 procenta až 26,2 procenta. Komise později rozhodne, zda bude chtít clo i zpětně, a to od prosince 2015.

"Značné škody"

Sdružení Eurofer si loni v dubnu stěžovalo, že Čína a Rusko vyvážejí do EU pod výrobními náklady za studena válcovanou ocel ve výrobcích, které se používají například v automobilech či domácích spotřebičích. To podle sdružení způsobuje evropskému ocelářství „značné škody“.

Podle Euroferu zaniklo v evropském ocelářském průmyslu od roku 2008 zhruba 85.000 pracovních míst. To je více než polovina celkové pracovní síly. Sdružení podle agentury Reuters uvedlo, že nejnovější cla uvalená na výrobky z Ruska plně odpovídají rozdílu mezi vyšší cenou na ruském trhu a nižší vývozní cenou. Cla uvalená na ocelové výrobky z Číny jsou ale možná stále nízká. Evropští oceláři chystají na pondělí demonstraci v Bruselu.


Čtěte také:

Snižte nadměrnou kapacitu ve výrobě oceli, vyzvala EU Čínu

Evropská unie chystá clo na čínskou ocel

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web