EU začala prošetřovat plán Maďarska na dostavbu elektrárny Paks II | E15.cz

EU začala prošetřovat plán Maďarska na dostavbu elektrárny Paks II

ČTK

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánů Maďarska na financování dvou nových bloků jaderné elektrárny u města Paks. Vyšetřování má zjistit, zda postup vlády v Budapešti neporušuje unijní pravidla o poskytování státní pomoci. Unijní exekutiva již minulý týden oznámila, že s Maďarskem zahájila řízení ohledně možné nedovolené státní podpory v modernizaci této elektrárny. Země podezření z poskytnutí státní pomoci odmítá.

Maďaři se na rozšíření elektrárny u města Paks dohodli koncem loňského roku s ruským Rosatomem bez veřejné soutěže. Krok vlády premiéra Viktora Orbána přišel v době zvýšeného napětí mezi unií a Moskvou v důsledku ukrajinské krize. Projekt je zčásti financován prostřednictvím výhodné ruské půjčky ve výši deseti miliard eur (270 miliard Kč), napsala agentura Reuters.

„Vzhledem k velikosti a významu projektu Paks musí komise pečlivě vyhodnotit, zda maďarská investice skutečně odpovídá tržním podmínkám, nebo zda zahrnuje státní pomoc,“ uvedla v dnešním prohlášení eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

„Maďarská vláda je nadále toho názoru, že projekt Paks II nepředstavuje státní pomoc,“ uvedla podle agentury Reuters Budapešť v dnešním prohlášení. Žádný „rozumný investor“ by prý tuto investici nerealizoval, protože „očekávané výnosy z projektu jsou vyšší než investované náklady kapitálu,“ uvedla také vláda. Výhodný ruský úvěr, ze kterého by se financovala velká část výdajů na rozšíření elektrárny, prý Maďarsko nezačalo čerpat.

Brusel má obavy, že investice nemusí odpovídat ceně na trhu. Bude proto mimo jiné zkoumat, jak Maďarsko zdůvodnilo plánovanou výstavbu či provozování dvou nových jaderných reaktorů. Pokud se ukáže, že projekt splňuje kritéria státní podpory, bude komise dál zjišťovat, zda projekt nevede k narušení hospodářské soutěže na maďarském trhu s energiemi, nebo zda nemá neblahé důsledky na společný evropský trh.

Komise už minulý čtvrtek oznámila, že zahájila řízení s Maďarskem ohledně možné nedovolené státní podpory při rozšiřování a modernizaci jaderné elektrárny v Paksi. Komise je toho názoru, že přímé zadání zakázky není v souladu s evropskými pravidly o státních zakázkách.

Maďarský premiér Orbán v pátek maďarskému veřejnoprávnímu rozhlasu sdělil, že projekt bude i přes právní kroky komise pokračovat. Provozování a možné rozšíření jaderné elektrárny je podle něj „základním zájmem“ Maďarska. Jinak prý ceny elektřiny v zemí raketově porostou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!