EU žádá záruky přístupu k americkému plynu

Evropa se chce prostřednictvím připravované dohody o volném obchodu a investicích se Spojenými státy (TTIP) dostat k americkému zemnímu plynu. „Chceme mít ve smlouvě záruku, že po uzavření TTIP americká vláda a Kongres nezruší dnešní pravidlo, že na vývoz zemního plynu do zemí, s nimiž mají USA dohodu o volném obchodu, se nevztahují množstevní omezení,“ říká Ignacio Garcia Bercero, hlavní vyjednávač Evropské komise pro TTIP.

  Detail podzemního zásobniku RWE
7.11.2014 6:53   |  

Po dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států, které se díky břidlicové revoluci stávají potenciálním velkým exportérem plynu, volají evropské průmyslové firmy i vlády evropských zemí. Průmysl vidí, že díky sedmkrát levnějšímu plynu získávají americké firmy konkurenční náskok a chtějí se k levné surovině také dostat.

Státy střední a východní Evropy už letos v souvislosti s ukrajinskou krizí vyzvaly Spojené státy, aby vývoz plynu uvolnily, a posílily tak energetickou bezpečnost Evropy.

„Neočekávám, že by Kongres pravidlo o vývozu do zemí s dohodou o volném obchodu změnil. Je však třeba mít na paměti, že kapacity na vývoz plynu se v USA teprve začínají stavět,“ upozornila na pražské konferenci k TTIP Elen Bryanová, která má na starosti obchodní vztahy na americké misi při Evropské unii.

Americký průmysl by nerad přišel o konkurenční výhodu

Evropská obava z možného omezení vývozu plynu má reálné základy. Licence pro stavbu vývozních terminálů a následný vývoz schvaluje americké ministerstvo energetiky. Nyní má povolení k vývozu do zemí s vyjednanou zónou volného obchodu čtyřicítka připravovaných projektů s celkovou vývozní kapacitou jedné miliardy kubických metrů denně.

Pokud by se v budoucnu ukázalo, že Evropa by začala díky TTIP odsávat příliš plynu, může ministerstvo licence odejmout. V USA se proti většímu vývozu plynu staví hlavně průmysl, který nechce přijít o konkurenční výhodu.

Před přílišným důrazem na oblast energetiky ve vyjednávání o TTIP však varuje český náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl. „Nebylo by taktické energetiku při jednání upřednostňovat. Mohlo by se pak stát, že Američané si za to vyberou ústupky v jiných oblastech, které pak pro Evropu nebudou výhodné,“ vysvětluje Bärtl.


Čtěte také:

Boj o prase. Čeští chovatelé se brání dovozu amerických zvířat

Na obchodní dohodě mezi EU a USA by Česko vydělalo

MP: Transatlantická dohoda zvýší český HDP až o 2,5 procenta

Bruselské grilování: Juckerova komise měla potíže hned v úvodu

Lukáš Kovanda: Ukrajina a obchod nad Atlantikem

Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web