Evraz plánuje další odstávku, tentokrát prý zastaví veškerý provoz | E15.cz

Evraz plánuje další odstávku, tentokrát prý zastaví veškerý provoz

Evraz plánuje další odstávku, tentokrát prý zastaví veškerý provoz
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK, pav

Hutní firma Evraz Vítkovice Steel (EVS) má v plánu od 1. prosince opět pozastavit provoz své ocelárny v Ostravě. Důvodem je nízká poptávka. Odboráři se obávají odstávky celého podniku včetně válcovny Kvarto, uvedl předseda odborů EVS Zdeněk Kološ.

Kvůli obavám o další osud firmy jsou odboráři EVS už od dubna ve stávkové pohotovosti.

„Ocelárna bude stát zase měsíc. To bylo plánované dopředu. Ale problém je ten, že může stát celý podnik. Oficiálně jsme to ještě nedostali, ale vypadá to špatně, nejsou zakázky,“ řekl Kološ.

Kvůli slabému zájmu trhu stála ocelárna během posledního roku už několikrát, naposledy od 1. července do 4. srpna. Evraz Vítkovice Steel je třetí největší hutní společností v Česku a zaměstnává zhruba 1100 lidí. Vedení největší ruské ocelárny Evraz chce svou českou divizi prodat. Mluvčí EVS Jaromír Krišica už v srpnu uvedl, že rozhodnutí o prodeji je v poslední fázi. Od té doby se na situaci nic nezměnilo.

Čeká se prodej firmy

„Bohužel jsme stávkovou pohotovost stále nemohli zrušit. Evraz nám žádné záruky nedává. Čekáme na ten prodej,“ řekl Kološ.

Pozastavení provozu celého podniku by podle něj mělo dopad minimálně na 800 zaměstnanců, kteří by zůstali doma s 60 procenty platu, ale také na dodavatelské firmy. „V prosinci měla stát jenom ocelárna, ta ani nemá smlouvu s ArcelorMittalem na dodávku surového železa. Válcovna měla jet do 20. prosince, pak měla být týden vánoční dovolená. Teď se to vyvíjí úplně jinak, že to bude stát všechno. To by obzvlášť před Vánocemi mělo veliký dopad. I na dodavatelské firmy, dopravu, dodávky plynu a tak dál. Je to zkrátka průšvih,“ řekl odborový předák.

Odboráři se obávají, aby se ostravský podnik nedostal do stejné situace jako další firma patřící do skupiny Evraz, italská válcovna Palini e Bertoli. Ta podle Kološe měla původně stát tři měsíce, už stojí více než čtyři a není jasné, kdy se znovu rozjede.

Vítkovičtí tak s nadějí čekají na prodej firmy a nového majitele. „Je to takové období nejistoty, kdy starý management už asi nemá snahu něco získat. Doufáme, že nový majitel bude mít nachystané nějaké zakázky,“ řekl Kološ.

Firma v problémech

Evrazu se dlouhodobě nedaří. V první půlce tohoto roku prohloubil čistou ztrátu o celých 165 procent v přepočtu na 2,4 miliardy korun. Prudké zhoršení hospodaření podle firmy způsobila klesající celosvětová poptávka po oceli.

V srpnu ocelárna oznámila, že chce ztrátovou českou divizi prodat už do konce tohoto roku. Mluvčí vítkovické ocelárny současně prohlašoval, že zájemců o koupi firmy je hned několik, a to jak z České republiky, tak i ze zahraničí. Kromě české pobočky plánuje Evraz prodat také svůj majetek v Jihoafrické republice.

Evraz Vítkovice Steel
Vítkovický závod koupil Evraz v roce 2005 za 285 milionů dolarů. Tehdy svojí nabídkou překonal konkurenční firmu Mittal Steel. Evraz Vítkovice Steel je zároveň třetí největší hutní společností v Česku.
Firma Evraz (podíl vlastní i ruský miliardář Roman Abramovič) sídlí v Londýně, kde se obchoduje i s akciemi firmy. Společnost působí hlavně v Rusku a na Ukrajině, v České republice, Itálii, Spojených státech, Kanadě a Jihoafrické republice. Celkem zaměstnává zhruba 110 tisíc lidí.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!