Evraz prodá vítkovické hutě ruské bance Vněšekonombank

Ruská ocelárna Evraz prodá svou českou divizi Evraz Vítkovice Steel (EVS) ruské bance Vněšekonombank (VEB). Jejím hlavním úkolem bude firmu finančně stabilizovat, než se jí ujme nový strategický investor.

ilustrační foto
10.12.2013 7:52   |  

Evraz již v srpnu oznámil, že ostravskou společnost hodlá prodat do konce roku. Její mluvčí Jaromír Krišica zatím prodej nepotvrdil. Podle serveru Insider ho firma oficiálně oznámí tento týden, až bude transakce uzavřena po právní stránce.

VEB je banka vlastněná ruským státem a zároveň také největší věřitel Evrazu Vítkovice. Podle Insideru ale nebude jeho konečným vlastníkem, má ho pouze finančně stabilizovat. Novým investorem by prý mohl být ostravský magnát Zdeněk Trojek, jehož šrotařská firma Trojek Group patří mezi vítkovické největší dodavatele a má na prosperitě oceláren velký zájem. O koupi Evrazu jedná společně s pražským obchodníkem Martinem Ulčákem. Zájem má ale také ukrajinská skupina IUD.

Evraz koupil ocelárnu ve Vítkovicích v roce 2005 za 285 milionů dolarů (5,5 miliardy korun). Svojí nabídkou překonal konkurenční firmu Mittal Steel. EVS, třetí největší hutní společností v Česku, je od roku 2009 ve ztrátě a letos zažila kvůli slabému zájmu několik odstávek. Firma zaměstnává celkem 1100 lidí.

Evraz Vítkovice Steel
Vítkovický závod koupil Evraz v roce 2005 za 285 milionů dolarů. Tehdy svojí nabídkou překonal konkurenční firmu Mittal Steel. Evraz Vítkovice Steel je zároveň třetí největší hutní společností v Česku.
Firma Evraz (podíl vlastní i ruský miliardář Roman Abramovič) sídlí v Londýně, kde se obchoduje i s akciemi firmy. Společnost působí hlavně v Rusku a na Ukrajině, v České republice, Itálii, Spojených státech, Kanadě a Jihoafrické republice. Celkem zaměstnává zhruba 110 tisíc lidí.

Čtěte také:

Ocelárna Evraz znovu stojí, přes dvě stovky lidí nepracují

Hlavně neskončit jako Detroit, bojí se na severní Moravě

Evraz chce prodat vítkovické ocelárny. Lepší než zavřít, oddechli si zaměstnanci

Autor: čtk, pav

Komentáře

Čtěte také

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny Fotogalerie

Již více než pět milionů prodaných kusů Škoda Octavia dělá z tohoto vozu nejdůležitější model ve stodvacetileté historii mladoboleslavské automobilky. Po ovládnutí společnosti… více

Mobilní web