Evropská komise vyhrála boj o povolenky, seznam odvětví se krátit nebude

Miliardové škody mohla českému průmyslu napáchat bitva, jež se odehrála v temných zákoutích bruselských institucí. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu jen těsnou většinou čtyř hlasů odmítl návrh části europoslanců vrátit Evropské komisi ke zkrácení seznam průmyslových odvětví, jež mají v letech 2015 až 2019 nárok na bezplatné emisní povolenky. Komise tak měla dostat za vyučenou.

ilustrační foto
26.9.2014 6:15   |  

Pro vrácení seznamu hlasoval také europoslanec Pavel Poc (ČSSD). „Komise musí provést analýzu dopadů. Jenže v tomto případě ji nerespektovala. Pokud by parlament takové postupy toleroval, komise by mohla rozhodovat nikoli na základě odborných studií, ale lobbingu zájmových skupin,“ míní Poc.

Hlavní spor vedli poslanci o to, že komise sestavila seznam ohrožených odvětví na základě nereálné ceny povolenky třicet eur. Teď stojí šest eur. Dopadová studie hovořila o nutnosti předělat seznam podle ceny 16,50 eura.

Pak by firmy, které ze seznamu díky novým parametrům vypadnou, musely podle propočtů poslanců nakoupit povolenky za pět miliard eur. „To, co předložila komise, je skrytá dotace do byznysu, který povolenky zdarma nepotřebuje, a těší se, že je bude moci výhodně prodat,“ dodává Poc.

Brusel chystá reformu

Potíž je v tom, že Komise i poslanci střílí na cíl zahalený mlhou. V Bruselu se chystá reforma trhu s povolenkami, která by mohla začít platit dříve než v původně předpokládaném roce 2021. Nikdo zatím neví, co provede s cenami povolenek. Její součástí je i rychlejší snižování počtu bezplatně přidělovaných povolenek.

Pokud by se přidělované povolenky nově přepočítávaly už od příštího roku, musely by dosud chráněné české hutě začít povolenky neplánovaně dokupovat v letech 2018 a 2019 a ostatní odvětví od roku 2017.

„Nemá žádný smysl seznam ohrožených odvětví měnit a připravit firmy o peníze, když není hotová budoucí podoba trhu,“ namítá Jakub Vít ze Svazu průmyslu a dopravy. Navíc panuje obava, že i kdyby část odvětví o ochranu přišla, ve starých zemích EU by firmám vlády finančně pomohly, zatímco v nových by se musely se zátěží vyrovnat samy.


Čtěte také:

Emisní povolenky by mohly letos zdražit až na osm euro

Euforie opadla, trh s emisními povolenkami zase kolabuje

Český Virtuse Energy dobyl čínský trh s emisemi

Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web