Exxon Mobil začal vrtat v Rusku. Vysloužil si Putinovu pochvalu

Fotogalerie Americký ropný gigant Exxon Mobil zahájil ropné vrtné práce v ruské polární oblasti navzdory sankcím uvaleným na jeho ruského partnera Rosněfť. Vysloužil si za to uznání a pochvalu od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil Dalších 5 fotografií v galerii
9.8.2014 17:47   |  

Sankce Spojených států vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi nemají zastavit společné projekty ruských a amerických společností. Nicméně mají za cíl odstřihnout Rosněfť od přístupu k penězům ze Západu a zakazují přístup k moderním technologiím.

„Dnešní komerční úspěch je vedený efektivní mezinárodní spoluprací,“ řekl Putin při videokonferenci s generálním ředitelem Rosněfti Igorem Sečinem a hlavním manažerem firmy Exxon Mobil v Rusku Glennem Wallerem. „Podniky, včetně ruských a zahraničních společností, si to dokonale uvědomují a navzdory určitým současným politickým problémům převažují pragmatismus a zdraví rozum a jsme potěšeni, když to slyšíme,“ dodal.

Exxon kvůli zahájení prvního vrtu v Karském moři přivezl ropné zařízení z Norska. Jeho rozhodnutí je považováno za vyslovení důvěry v Rosněfť, kterou řídí Putinův blízký přítel Sečin, na kterého rovněž dopadly sankce Washingtonu.

„My samozřejmě vítáme tento přístup (ke spolupráci) a z naší strany jsme otevřeni rozšíření naší spolupráce,“ prohlásil Putin. „Jsem přesvědčen, že společné projekty mezi Rosněftí, firmou Exxon Mobil a dalšími společnostmi budou přínosem pro naše národní hospodářství, přispějí k posílení globální energetické situace,“ uvedl.

Waller, který mluvil rusky, dodal, že firma chce i nadále v Rusku působit. „Naše spolupráce je dlouhodobá. Vidíme zde velké možnosti a jsme připraveni zde, s vaším souhlasem, pracovat.“

USA a Evropská unie zavedly vůči Rusku řadu sankcí, od zmrazení majetku po zákaz vydávání víz pro podnikatele a úředníky blízké Putinovi, aby omezily ruským státním bankám napojení na západní kapitál. Moskva odpověděla na sankce zákazem dovozu potravin z USA, EU, Austrálie, Kanady a Norska. Premiér Dmitrij Medveděv rovněž pohrozil dalšími odvetnými opatřeními v případě, že Západ přistoupí k dalším sankcím vůči Rusku.


Čtěte také:

Ekonomové: Ruský bojkot potravin z EU je šancí pro Srbsko

Moskva zakázala dovoz potravin ze Západu, sankce se netýkají alkoholu

Moskva hledá spojence pro bojkot potravin. Jedná s Minskem a Astanou

Rubl se přiblížil dnu, obavy ze sankcí zasáhly i ruské akcie

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web