Exxon Mobil začal vrtat v Rusku. Vysloužil si Putinovu pochvalu

Fotogalerie Americký ropný gigant Exxon Mobil zahájil ropné vrtné práce v ruské polární oblasti navzdory sankcím uvaleným na jeho ruského partnera Rosněfť. Vysloužil si za to uznání a pochvalu od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil Dalších 5 fotografií v galerii
9.8.2014 17:47   |  

Sankce Spojených států vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi nemají zastavit společné projekty ruských a amerických společností. Nicméně mají za cíl odstřihnout Rosněfť od přístupu k penězům ze Západu a zakazují přístup k moderním technologiím.

„Dnešní komerční úspěch je vedený efektivní mezinárodní spoluprací,“ řekl Putin při videokonferenci s generálním ředitelem Rosněfti Igorem Sečinem a hlavním manažerem firmy Exxon Mobil v Rusku Glennem Wallerem. „Podniky, včetně ruských a zahraničních společností, si to dokonale uvědomují a navzdory určitým současným politickým problémům převažují pragmatismus a zdraví rozum a jsme potěšeni, když to slyšíme,“ dodal.

Exxon kvůli zahájení prvního vrtu v Karském moři přivezl ropné zařízení z Norska. Jeho rozhodnutí je považováno za vyslovení důvěry v Rosněfť, kterou řídí Putinův blízký přítel Sečin, na kterého rovněž dopadly sankce Washingtonu.

„My samozřejmě vítáme tento přístup (ke spolupráci) a z naší strany jsme otevřeni rozšíření naší spolupráce,“ prohlásil Putin. „Jsem přesvědčen, že společné projekty mezi Rosněftí, firmou Exxon Mobil a dalšími společnostmi budou přínosem pro naše národní hospodářství, přispějí k posílení globální energetické situace,“ uvedl.

Waller, který mluvil rusky, dodal, že firma chce i nadále v Rusku působit. „Naše spolupráce je dlouhodobá. Vidíme zde velké možnosti a jsme připraveni zde, s vaším souhlasem, pracovat.“

USA a Evropská unie zavedly vůči Rusku řadu sankcí, od zmrazení majetku po zákaz vydávání víz pro podnikatele a úředníky blízké Putinovi, aby omezily ruským státním bankám napojení na západní kapitál. Moskva odpověděla na sankce zákazem dovozu potravin z USA, EU, Austrálie, Kanady a Norska. Premiér Dmitrij Medveděv rovněž pohrozil dalšími odvetnými opatřeními v případě, že Západ přistoupí k dalším sankcím vůči Rusku.


Čtěte také:

Ekonomové: Ruský bojkot potravin z EU je šancí pro Srbsko

Moskva zakázala dovoz potravin ze Západu, sankce se netýkají alkoholu

Moskva hledá spojence pro bojkot potravin. Jedná s Minskem a Astanou

Rubl se přiblížil dnu, obavy ze sankcí zasáhly i ruské akcie

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web