Finský Nokian se v Rusku domohl spravedlnosti až přes Putina | E15.cz

Finský Nokian se v Rusku domohl spravedlnosti až přes Putina

Finský Nokian se v Rusku domohl spravedlnosti až přes Putina
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Zahraniční investor v Rusku, neobeznámený s nuancemi místního práva, se snadno může přeměnit z věřitele v dlužníka, jak svědčí petrohradská zkušenost finského výrobce pneumatik Nokian Tyres. Z potíží prý Finům pomohl až zásah ruského prezidenta Vladimira Putina, který do džungle petrohradské justice vyslal generální prokuraturu.

Finský koncern, který u Petrohradu postavil dvě továrny na výrobu pneumatik, několik let spolupracoval s místní firmou Spectechšina, největším obchodníkem s pneumatikami na severozápadě Ruska. Zboží koncern dodával odběrateli podle běžné praxe na dluh. Spectechšina zprvu za dodávky řádně zaplatila 201 milionů rublů (asi 128 milionů korun), ale pak dluh narostl až na 234 milionů rublů (149 milionů korun).

Odběratel dluh uznával, tvrdil však, že na splátku si potřebuje vzít u banky úvěr. A - prý aby půjčky dostal - přiměl věřitele k uzavření smlouvy, že nebude dluh vymáhat u státních soudů, ale v rozhodčím řízení. Vzápětí dlužník vyhlásil bankrot a v konkurzním řízení uplatnil splátky za dřívější dodávky jako svou pohledávku vůči Finům. Ti tak přišli nejen o dluh, ale najednou sami dlužili 201 milionů. Četná odvolání k petrohradské justici byla marná.

„Situace se změnila až poté, co podvedení investoři spustili diplomatické kanály. Díky zásahu finského velvyslanectví se o problémech Nokian Tyres dozvěděl prezident Putin, který nařídil generálnímu prokurátorovi, aby situaci vyjasnil. Začátkem června do Petrohradu odletěla zvláštní komise a výsledkem se stalo spuštění trestních stíhání a vyšetřování na rozličných úrovních,“ napsal dnes list Kommersant.

Car Vladimir se slavně vrací do Kremlu. V podhradí kulhá zchromlá ekonomika

Dlužník podle prokurátora Vasilije Sidorkina využil nedokonalosti ruského práva, průtahů v ruské justici i známostí v rozhodčím řízení, aby neostražitého investora připravil o peníze. Bankrot byl prý fiktivní, verdikty v rozhodčím řízení pochybné a nezákonné, soudkyně se ani neobeznámila s důkazy. O dluhu má nyní znovu rozhodnout státní arbitrážní soud.

Podniky Nokian Tyres v Rusku, kde koncern ovládá více než desetinu místního trhu, předloni vydělaly téměř 6,2 miliardy rublů (skoro čtyři miliardy korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!