Fotovoltaický průmysl vloni vydělal 38 miliard

2.4.2010 7:37   |  

Loňský rok přinesl podle očekávání ve výstavbě fotovoltaických elektráren nový celosvětový rekord. Instalace 6,43 gigawattu znamená šestiprocentní nárůst proti roku 2008. Fotovoltaický průmysl si tak přišel na 38 miliard dolarů. Ve výroční zprávě Marketbuzz 2010 to uvedla mezinárodní výzkumná a konzultační společnost v oblasti solární energetiky Solarbuzz, která je divizí americké NDP Group.

Fotovoltaickému průmyslu vládne Evropa, jež s instalacemi celkem 4,75 gigawattu tvořila 74 procent loňské celosvětové poptávky. Tři největší trhy světa, Německo, Itálie a Česko, si podělily 4,07 gigawattu, z toho na Česko připadá podle Energetického regulačního úřadu 411 megawattů. Naopak poptávka ve Španělsku klesla meziročně o čtyři procenta.

Itálie loni instalovala 544 megawattů a stala se druhým největším trhem v Evropě hned po Německu. Dotační program Conto Energia přitahoval investory atraktivními výkupními tarify 37 až 48 eurocentů za kilowatthodinu a italský provozovatel sítě GSE garantuje i do konce tohoto roku ceny maximálně o dvě procenta nižší.

Nejasnost budoucích podmínek však přinese prudký zájem o rezervace a výstavbu gigantických projektů. Jen za poslední týdny jde o elektrárnu od Prime Sun Power s výkonem 25 megawattů, instalací od Siliken o 9,8 megawattu či největší evropský fotovoltaický projekt od SunEdison, jenž bude mít výkon 72 megawattů. Přes 47 procent loňských rezervací má listopadové či prosincové datum.

Tím však italská vláda riskuje stejný osud, jaký potkal před dvěma lety Španělsko nebo loni Německo a nyní i Česko. Ve všech případech vlády bez razantních regulačních opatření nezvládly nečekaně vysokou poptávku. Přestože německý kabinet koncem minulého měsíce oznámil, že energetické potřeby země loni poprvé z deseti procent uspokojily obnovitelné zdroje, ministr životního prostředí Norbert Röttgen řekl, že výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren se budou muset ostře snížit.

Španělsko nyní přehodnocuje raději celý „zelený program“, což se projevilo už ve výsledcích za loňský rok. Itálie si zřejmě svůj „rok snů“ z pohledu investora zažije letos. V roce 2008 přitom výkupní dotace přišly vládu více než na sto milionů eur a loni už na 342 milionů. Letos GSE odhaduje, že vyplatí přes 614 milionů.

Praxe v Česku však ukázala, že když se kohoutek uzavírá, velcí hráči obvykle nezaváhají. Důkazem budiž třicetimegawattový projekt Ševětín a až šedesátimegawattová instalace v Milovicích u Prahy, které patří skupině ČEZ.

Autor: Magda Koutská

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web