Francie má stále zájem o dostavbu Temelína, oznámil Fabius | E15.cz

Francie má stále zájem o dostavbu Temelína, oznámil Fabius

Francie má stále zájem o dostavbu Temelína, oznámil Fabius
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Jestliže se v Česku znovu vypíše tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, francouzská strana do něj podá nabídku. Francouzská firma o jejím předložení bude uvažovat. Před společným jednáním s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem to v Praze oznámil šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius. Energetická společnost ČEZ zrušila soutěž na dostavbu dvou temelínských bloků loni v dubnu.

„Pakliže bude tendr vypsán, bude nabídka z francouzské strany podána,“ uvedl Fabius. Podle něj francouzská firma bude uvažovat o předložení nabídky na dostavbu Temelína.

Francouzský ministr zahraničí podotkl, že „Česká republika a Francie sdílejí v širokém rozsahu názory na diverzifikaci energetických zdrojů“. Dodal, že Francie nedávno svou politiku ohledně jaderné energie zreorganizovala, vše by tedy nově řešila energetická společnost EDF.

Trojnásobný výkon

Po dobudování by elektrárna měla víc než ztrojnásobit svůj výkon. Ministr průmyslu Jan Mládek na počátku roku řekl, že vypsání tendru není v letošním roce na programu. ČEZ výběrové řízení loni zrušil téměř pět let po jeho vyhlášení, a to kvůli neposkytnutí státní záruky za výkupní ceny elektřiny.

Do soutěže se nejdřív přihlásili tři zájemci - americký Westinghouse, ruský Atomstrojexport a francouzská Areva. V roce 2012 podali nabídky na dostavbu Temelína Westinghouse, Areva a rusko-české Konsorcium MIR.1200, které tvořily firmy Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

Vyřazení Francouzů

Společnost ČEZ v říjnu 2012 Arevu vyřadila s tím, že nesplnila požadavky tendru. V tisku se objevila informace, že nabídka negarantovala fixní cenu, Areva to odmítla.

Kvůli tomuto sporu vydal v říjnu 2013 soud v Brně předběžné opatření, podle něhož ČEZ nesměla podepsat smlouvu s případným vítězem tendru. V listopadu téhož roku požádala Evropská komise ČR o dodatečné informace týkající se tendru a vyřazení Arevy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!