Francouzi vyšetřují EDF, firma zřejmě zneužívala svou pozici na trhu | E15.cz

Francouzi vyšetřují EDF, firma zřejmě zneužívala svou pozici na trhu

ČTK

Antimonopolní úřad ve Francii vyšetřuje tamní energetickou společnost EDF, která je podezřelá ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Vyšetřovatelé prohledali ústředí a některé části EDF a zabavili některé dokumenty. Mluvčí podniku podle tamních médií řekl, že vyšetřování je teprve v počáteční fázi a že EDF s vyšetřovateli spolupracuje.

Antimonopolní úřad oznámil, že zabavil dokumenty v několika podnicích, odmítl však o nich poskytnout jakékoliv informace. Podle agentury Reuters jen upřesnil, že firma je podezřelá z aktivit, které narušují hospodářskou soutěž v energetickém sektoru.

Úřad může v případě porušování antimonopolních pravidel vyměřit firmám pokutu ve výši až deseti procent jejich celkových tržeb.

Areva se dohodla s EDF na prodeji své divize reaktorů, chce získat pět miliard eur


Státní společnost EDF navzdory dřívější liberalizaci elektrárenského sektoru a vstupu konkurence do odvětví stále prodává elektřinu za regulované ceny zhruba 88 procentům francouzských domácností a malých podniků. Menší konkurenti EDF si stěžují, že stát dostatečně nepodporuje hospodářskou soutěž v odvětví a neinformuje veřejnost o možnosti změnit dodavatele.

Francouzské vlády v uplynulých letech omezovaly růst regulovaných cen EDF, aby ochránily kupní sílu spotřebitelů. To omezuje prostor pro cenovou konkurenci ze strany alternativních dodavatelů elektřiny.

Janukovyč nemohl vypovídat, cestu obžalovaných k soudu zmařili radikálové z Pravého sektoru
Stavět jaderný blok chce v Česku šest firem z celého světa. Včetně Rusů a Číňanů
Jaderné elektrárny ve Francii nevyrábí, Evropa musí topit uhlím

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!