Gazprom: Kyjev nám dluží 2,5 miliardy dolarů, má deset dní na zaplacení

Ukrajina dluží za odběr ruského plynu za třetí čtvrtletí 2,55 miliardy dolarů (63,4 miliardy korun), oznámil ruský státní plynárenský podnik Gazprom. Kyjev má podle něj deset dnů na to, aby dluh uhradil. Součástí dluhu je i nezaplacený objem plynu, k jehož odběru se Ukrajina smluvně zavázala.

 ilustrační foto
19.1.2016 10:21   |  

Rusko už na konci listopadu přerušilo na Ukrajinu dodávky plynu, dokud Kyjev za další dodávky suroviny nezaplatí předem. Gazprom pak požádal Ukrajinu, aby mu poskytla záruku na množství plynu, který hodlá koupit do konce března 2016.

Gazprom se ve třetím čtvrtletí loňského roku propadl do čisté ztráty dvě miliardy rublů (633 milionů korun), zatímco o rok dříve měl zisk 106 miliard rublů.

Příčinou byl pokles kurzu rublu, tržby společnosti ale díky poklesu měny vzrostly. Gazprom je monopolním ruským vývozcem zemního plynu prostřednictvím plynovodů a má nejvyšší zásoby plynu na světě.


Čtěte také:

Rusko-čínský tandem drtí krize, společné projekty se odkládají

Evropa odebrala více plynu z Ruska, navzdory plánům snižovat závislost

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web