GM je opět světovou jedničkou | E15.cz

GM je opět světovou jedničkou

GM je opět světovou jedničkou
General Motors v Číně
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Americká General Motors se vrátila na světový trůn automobilek. Loni zvýšila prodej o 7,6 procenta na více než devět milionů vozů. GM přišla o pozici světové jedničky v roce 2008, kdy ji na tomto postu vystřídal japonský konkurent Toyota Motor. Ten byl ale v loňském roce těžce zasažen ničivým zemětřesením v Japonsku a rozsáhlými záplavami v Thajsku. Za úspěchem GM je mimo jiné velmi dobrý odbyt vozů Chevrolet.

Toyota v prosinci odhadla, že její prodej po zahrnutí divizí Daihatsu a Hino v loňském roce klesl o šest procent na 7,9 milionu vozů. Firma tak loni zaostala i za německým konkurentem Volkswagen, který minulý týden ohlásil nárůst celoročního prodeje o 14 procent na 8,16 milionu vozů.

Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě s prodejem přes deset milionů vozů ročně.

Společnost General Motors v roce 2009 prošla bankrotovým režimem. Přežití a reorganizaci aktivit podniku tehdy umožnila rozsáhlá státní pomoc. Firma se poté vrátila k zisku a s jejími akciemi se začalo znovu obchodovat na burze.

Americký vozový park rekordně stárne

Chevroletu se daří na vyspělých i rozvíjejících se trzích

Automobilka GM nyní sází především na svou značku Chevrolet, jejíž prodej se loni vyšplhal na rekordních 4,76 milionu vozů. „Působivý růst Chevroletu na vyspělých i rozvíjejících se trzích je výsledkem silné nové produktové řady, která splňuje různé potřeby zákazníků po celém světě,“ uvedl generální ředitel GM Dan Akerson.

„V roce 2012 rozšíříme svůj sortiment o další skvělé vozy, protože usilujeme o pokračování růstu na všech svých klíčových trzích,“ řekl prezident mezinárodních aktivit GM Tim Lee.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!