Greenpeace: modely Opelu a Smartu neprošly emisními testy

Ekologická organizace Greenpeace a německý úřad pro motorová vozidla KBA se přou o výsledky emisních testů nových vozidel. Greenpeace má prý k dispozici seznam sestavený tímto regulátorem, podle kterého dva vozy od koncernu Daimler a Opelu nesplňovaly emisní normy. Podle regulátora však jde pouze úvodní měření, z nějž nelze vyvozovat žádné závěry. Úřad měření prováděl v důsledku emisního skandálu německého Volkswagenu.

Výroba Opelu Astra
18.3.2016 17:43   |  

Greenpeace tvrdí, že dostala seznam vytvořený KBA, podle kterého Smart Fortwo a Opel Astra s dvoulitrovým motorem překračovaly v laboratorních testech emisní limity.

KBA ale uvedl, že údaje byly pouze „vstupními měřeními“, která měla zjistit, zda je daný vůz vhodný k provedení testů a zda nemá technické nedostatky. Z testů tudíž nelze dělat závěry ohledně dodržování norem, uvedl mluvčí úřadu.

Německé ministerstvo dopravy, jehož je KBA součástí, uvedlo, že hodnocení ještě neskončilo. Celkové výsledky prý budou zveřejněny až po dokončení všech testů. Lhůtu ministerstvo nesdělilo.

Automobilky mlčí

Poté, co německý automobilový koncern Volkswagen loni v září přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí, provádí Německo opětovná měření vozidel. Skandál Volkswagenu vrhl světlo na evropská nařízení, která umožňovala, aby vozidla v běžném provozu mohla překračovat emisní limity, pokud projdou testy v laboratorních podmínkách.

Daimler se ke zprávě KBA odmítl vyjádřit, neboť prý nemá konečnou verzi. Opel uvedl, že o výsledku testování nemá žádné informace, napsala agentura Reuters.


Čtěte také:

Volkswagen tři dny ničil důkazy o emisích, tvrdí jeho americký zaměstnanec

Volkswagen zruší tři tisíce administrativních míst kvůli emisnímu skandálu

Allianz prý chystá žalobu na Volkswagen kvůli propadu akcií

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web