Hledá se řešení pro německé doly Vattenfallu. Zemský premiér straní EPH

Těsně před podáním nabídek na odkup německých hnědouhelných aktiv Vattenfallu se objevují scénáře, že je převezme nadace či speciálně vytvořený fond. Silného přímluvce má ale i český EPH.

Jedna z nich. Vattenfallu v Německu patří i elektrárna Jänschwalde nedaleko Chotěbuzi.
15.3.2016 6:16   |  

Zítra vyprší termín pro podání závazných nabídek zájemců o německé hnědouhelné doly a tepelné a vodní elektrárny švédského Vattenfallu. Jenže kdo se s Vattenfallem nakonec pustí do jednání, zatím není jasné. Z českých zájemců připustil jen Czech Coal, že do sídla švédské firmy nabídku nejspíš pošle.

ČEZ a EPH nechtějí své kroky komentovat. Německý koncern Steag, který je ve vlastnictví sedmi západoněmeckých měst, také nemá úplně jasno. Čtyři z městských vlastníků se však vyslovili proti vstupu do východoněmeckých hnědouhelných revírů.

A tak se objevují alternativní scénáře, jak by se Vattenfall mohl svých aktiv zbavit. Podle zjištění německé rozhlasové a televizní společnosti RBB se jedná o možnosti, že aktiva Vattenfallu, která živí přes osm tisíc lidí, by převzala speciálně vytvořená nadace.

Ve prospěch EPH hovoří podle premiéra skutečnost, že už ve východním Německu vlastní hnědouhelné doly Mibrag

S podobnou myšlenkou přišel i šéf německých hornických odborů a člen dozorčí rady Steagu Michael Vassiliadis. Podle hlavního odboráře, který má blízko k sociálnědemokratickému ministru hospodářství Sigmaru Gabrielovi, by se aktiva převedla na soukromý fond, do kterého by plynuly zisky z těžby a výroby elektřiny.

Z nastřádaných peněz by se financoval postupný útlum. Podobný koncept použila loni organizace Greenpeace, která chtěla doly a elektrárny Vattenfallu koupit. Zdroje deníku Handelsblatt tvrdí, že s modelem nadace nebo speciálního fondu pracuje také Vattenfall. Není přitom vyloučené zapojení Steagu jako manažera takové instituce.

Nakonec ale může být všechno jinak. Sasko-anhaltský premiér za CDU Reiner Haseloff se na konci února veřejně přimlouval, aby se novým vlastníkem stal EPH, který se o aktiva uchází spolu se skupinou PPF.

Ve prospěch EPH hovoří podle premiéra skutečnost, že už ve východním Německu vlastní hnědouhelné doly Mibrag. Prý by se s Čechy dohodl na společném řešení postupné restrukturalizace hnědouhelných revírů.


Čtěte také:

Handelsblatt: Za německé doly nedostal Vattenfall přijatelnou nabídku

Němci potřebují k obnovitelným zdrojům uhelné elektrárny, míní šéf ČEZ

Vattenfall: Závaznou nabídku na koupi dolů čekáme na začátku března

Jan Stuchlík Autor: Jan Stuchlík redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web