Informační povinnost se týká i ČEZ, potvrdil Nejvyšší správní soud

aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) novým rozhodnutím opět potvrdil, že na energetický gigant ČEZ dopadá povinnost reagovat na žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Nesmí se podávání informací programově vyhýbat, byť nemusí vždy vyhovět, například kvůli obchodnímu tajemství. Verdikt navazuje na letitý spor s občanským sdružením V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín.

ČEZ
17.3.2016 18:33   |  

Aktivisté v roce 2006 požádali o kompletní pasporty konkrétního typu paliva od společnosti Westinghouse a analýzy jeho vhodnosti. ČEZ jim nevyhověl.

Proti poslednímu rozhodnutí Městského soudu v Praze podal ČEZ další z řady kasačních stížností. NSS ji zamítl. Podle soudce Karla Šimky musí ČEZ buď informace poskytnout, anebo řádně zdůvodnit, že se na požadované údaje vztahuje výluka z informační povinnosti, například právě kvůli ochraně obchodního tajemství.

O tom, že ČEZ spadá pod režim informačního zákona, nejsou pochybnosti, potvrdil Šimka. Novým rozhodnutím NSS podle Šimky argumentačně posílil své již delší dobu zastávané závěry. V zásadě tak odmítl opakované snahy podniku vymknout se z dosahu zákona o svobodném přístupu k informacím.

NSS v minulosti svými rozsudky zařadil k povinným subjektům podle informačního zákona také další státem zřízené či polostátní firmy, jež pracují ve veřejném zájmu

V minulosti soud uvedl, že ČEZ splňuje všechny znaky, které má mít veřejná instituce, a to i přesto, že je akciovou společností. Podnik například vznikl z rozhodnutí státu, který v něm má stále většinu a ovládá jej. ČEZ oponoval tím, že jej informační povinnost může hendikepovat oproti konkurenci na trhu s energiemi.

NSS připustil, že zařazení ČEZ a jemu podobných korporací mezi povinné subjekty podle informačního zákona pro ně znamená jisté znevýhodnění. „To je ovšem ospravedlněno zájmem na informování veřejnosti o působení korporací, které jsou fakticky nebo právně ovládané státem či jinými veřejnoprávními korporacemi, a tedy přímo nebo nepřímo hospodaří s veřejnými prostředky,“ uvedl soud v tiskové zprávě.

NSS v minulosti svými rozsudky zařadil k povinným subjektům podle informačního zákona také další státem zřízené či polostátní firmy, jež pracují ve veřejném zájmu a stát jejich činnost nějakým způsobem kontroluje. Jde například o České dráhy, ale také firmy zřizované samosprávami.


Čtěte také:

ČEZ hledá budoucnost v zelené energii a teple

Bývalý Mládkův náměstek Šolc přechází do ČEZ

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web