Irák chce být petrochemickým lídrem, postaví chemičku za 11 miliard dolarů

Jedna z největších ropných společností světa, britská firma Royal Dutch Shell, získala lukrativní zakázku na postavení a vybavení obřího petrochemického závodu v oblasti Basry na jihu Iráku. Chemička, která má z Iráku udělat největšího světového petrochemického výrobce, má přijít bagdádskou vládu na 11 miliard dolarů.

 Shell
4.2.2015 18:23   |  

Basra patří k oblastem, jež měli za poslední války proti Iráku ve správě právě Britové. Podle odhadu vlády, jejž ministr průmyslu Násira al-Issáwí tlumočil, bude výstavba závodu u města Nibrás a jeho uvedení do provozu trvat pět až šest let. Žádná konkrétní představa o objemu produkce však z jeho úst nezazněla.

Pro Shell to znamená významný úspěch právě ve chvíli, kdy se dostal na první stránky světových novin kvůli skandálu okolo znečištění životního prostředí v Africe. Firma se dohodla s nigerijskou vládou na zaplacení 55 milionů dolarů, čímž se vyrovná s tamní rybářskou komunitou. Tu poškodila ropa z tamního ropovodu; vedení Shellu napřed tvrdilo, že ztráty – a tím pádem také ekologické škody – jdou na vrub tamním ozbrojeným gangům.

Později však – patrně ve snaze mít aféru co nejrychleji za sebou – firma připustila, že částečně je na vině i koroze, jíž bylo možné předejít.


Dále čtěte:

Investice do ropy omezuje i BP. Její ceny následně znovu začaly růst

Levná ropa tíží Exxon, ten hlásí meziroční propad zisku o pětinu

Těžařského obra BHP přestává lákat americká břidlice, omezí frakování

Autor: dan

Komentáře

Čtěte také

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Na patnáct až dvacet nových provozoven odhadují majitelé Ovocného Světozoru potenciál cukrářské sítě pro franšízovou expanzi do velkých měst tuzemska. Ze strany partnerů si to… více

Komerční prezentace
Mobilní web