Írán zřejmě nebude muset dovážet uran, objevil prý velké naleziště

Írán objevil překvapivě velké naleziště uranu a brzy spustí jeho těžbu v novém dole, uvedl šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí. Jeho prohlášení zpochybňuje dřívější názor některých západních analytiků, podle nichž má Írán nízké zásoby uranu a časem bude muset zahájit jeho dovoz. Teherán tento radioaktivní prvek potřebuje pro svůj jaderný program.

 Ilustrační foto uranového dolu
13.9.2015 10:39   |  

Známky rostoucí soběstačnosti Íránu v dodávkách uranu budou podle Reuters pozorně sledovány světovými mocnostmi, které v červenci uzavřely s Teheránem přelomovou dohodu o omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání ekonomických sankcí.

Ty byly zavedeny kvůli obavám, že cílem programu je získání jaderných zbraní. To však Teherán popírá. Uran lze využít pro civilní výrobu energie i pro vědecké účely, je to ale rovněž klíčová surovina při výrobě jaderné bomby.


Čtěte také:

Uran po letech bídy nabírá na síle

Vábnička pro Írán: Jaderná agentura mu chce nabízet uran z Kazachstánu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mondelez v Česku odepsal 636 milionů, vyčlenil kávový byznys

Mondelez v Česku odepsal 636 milionů, vyčlenil kávový byznys

Společnost Mondelez ČR, která vyrábí cukrovinky Opavia či sušenky Bebe, snížila základní jmění o 636 milionů na necelých 130 milionů, tedy o 83 procent. Peníze si nestáhla… více

Komerční prezentace
Mobilní web