Írán zřejmě nebude muset dovážet uran, objevil prý velké naleziště

Írán objevil překvapivě velké naleziště uranu a brzy spustí jeho těžbu v novém dole, uvedl šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí. Jeho prohlášení zpochybňuje dřívější názor některých západních analytiků, podle nichž má Írán nízké zásoby uranu a časem bude muset zahájit jeho dovoz. Teherán tento radioaktivní prvek potřebuje pro svůj jaderný program.

 Ilustrační foto uranového dolu
13.9.2015 10:39   |  

Známky rostoucí soběstačnosti Íránu v dodávkách uranu budou podle Reuters pozorně sledovány světovými mocnostmi, které v červenci uzavřely s Teheránem přelomovou dohodu o omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání ekonomických sankcí.

Ty byly zavedeny kvůli obavám, že cílem programu je získání jaderných zbraní. To však Teherán popírá. Uran lze využít pro civilní výrobu energie i pro vědecké účely, je to ale rovněž klíčová surovina při výrobě jaderné bomby.


Čtěte také:

Uran po letech bídy nabírá na síle

Vábnička pro Írán: Jaderná agentura mu chce nabízet uran z Kazachstánu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web