Izraelci se chystají nabídnout k průzkumu svá naleziště plynu a ropy

aktualizováno Čtyřiadvacet územních bloků s nalezišti zemního plynu a ropy v pobřežních vodách u Izraele by se mělo v příštích několika měsících stát cílem těžařských firem. Izraelská vláda se je chystá nabídnout k průzkumu, mělo by se tam nalézat kolem 2200 miliard kubíků plynu a 6,6 miliardy barelů ropy. Potvrdil to izraelský ministr energetiky Juval Steinitz na základě nezávislých geologických odhadů. Odhad zdrojů plynu je více než dvojnásobkem dosud zjištěného objemu plynu v izraelských vodách.

Ropa, ilustrační foto
10.8.2016 17:10   |  

Izrael má ve své části východního Středomoří podobně jako například Kypr potenciálně bohatá naleziště plynu, jejich rozvoj však dosud brzdila regulační nejistota a další faktory. Ministr Steinitz dnes ujistil, že věci se už daly rychle do pohybu, a dodal, že bloky by měly být připraveny k tendru do listopadu. „Všechny problémy jsme kompletně vyřešili,“ řekl ministr.

Izrael zjistil rozsáhlá pole plynu ve svých vodách už před sedmi lety. Vláda však ve snaze zajistit si co největší podíl začala měnit daňovou a vývozní politiku, což investory odradilo, stejně jako prudké kolísání cen energetických akcií. V roce 2012 pak vláda průzkum podmořských polí zastavila. Mezitím ale vznikla nová regulační pravidla, akciový trh se stabilizoval a vláda dokončila všechny přípravy nezbytné k otevření oblasti investorům.

Egyptská vláda už schválila první dohody

Egyptská vláda schválila pět dohod o průzkumu nalezišť a těžbě zemního plynu a ropy se zahraničními společnostmi. Konečné smlouvy ještě musí schválit parlament, potvrdil ministr ropného průmyslu Tárik Mala. Egypt se v poslední době stává významným těžařem plynu. Vláda schválila čtyři dohody, které státní úřad pro zemní plyn uzavřel se společnostmi BP, Eni, Total a Edison. Pátou dohodou je smlouva, kterou úřad pro ropu podepsal o těžbě ropy s jednou z domácích firem.

Egypt býval kdysi vývozcem energií, kvůli poklesu těžby ropy a plynu a kvůli růstu spotřeby se však stal čistým dovozcem. Země se nyní snaží co nejvíce urychlit těžbu z posledních nalezišť a v současné době je ve fázi rozvoje 12 polí se zemním plynem. Velký potenciál má zejména pobřežní území v oblasti východní delty Nilu, kde by se mělo podle současných odhadů nacházet 70 až 80 miliard metrů krychlových plynu.


Čtěte také:

Číňané kupují ropné pole v Texasu za 1,3 miliardy

Ruská Rosněfť prodává Indům polovinu slibného ropného pole

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web