Jak si vedou auta z Česka na německých STK? Octavia lépe než dříve | E15.cz

Jak si vedou auta z Česka na německých STK? Octavia lépe než dříve

5. listopadu 2016 • 13:00

Podle statistik německého TÜV to vypadá, že nejkvalitnější škodovku vyráběl před dvěma až třemi lety bratislavský závod Volkswagenu. Právě tam se totiž montuje model Citigo.

Až budete v Německu shánět ojetý vůz, který vyrobili dělníci v automobilkách v České republice, měli byste přihlédnout k aktuálnímu žebříčku TÜV report, který se sestavuje na základě výsledků technických prohlídek aut v Německu.

Z něho letos mimo jiné vyplývá, že se dramaticky zlepšila kvalita nejpopulárnějšího tuzemského automobilu, což je Škoda Octavia. Zatímco vloni v žebříčku nejsledovanějších ojetin ve stáří dva až tři roky skončila v kategorii hlubokého podprůměru na celkovém 113. místě, letos poskočila na 21. pozici.

Nejspolehlivější auta jsou ze Stuttgartu. Kdo je nejporuchovější? A co Škoda?

To je stále ještě pozice mezi těmi vůbec nejméně poruchovými auty v žebříčku. Konkrétně, zatímco loni technici německých stanic technické kontroly provozovanými TÜV zaznamenali vážnou závadu u 10,2 procent z kontrolovaných octavií, letos to bylo jen 3,5 procenta. To je jen o 1,4 procenta horší výsledek než u nejlepších Porsche 911 a Mercedes-Benz GLK.

Nepochybně to souvisí se změnou generací octavie. Vloni ještě při kontrolách převažovala octavia II, letos už tam v daleko hojnější míře přijížděla octavia III.

Ještě lepšího výsledku než octavia, která se vyrábí v hlavním závodě Škody v Mladé Boleslavi, dosáhlo malé Citigo. To se přitom dováží z Bratislavy, kde ho montují dělníci závodu VW. Citigo skončilo na 18. pozici s průměrem vážných závad 3,4 %.

Škoda Auto má potíže v Egyptě. Válčí se svým importérem a prší na ni stížnosti

Další Škodovky pak už ale skončily mezi dvou až tříletými automobily v pásmu průměru až podprůměru. Modely fabia, yeti, roomster a superb předskočil na 55. příčce z celkově 134 hodnocených nošovický vůz Hyundai ix20. U něho už je procento závad 4,8. Hned za nimi pak svorně skončila fabia a Hyundai i30.

Následuje na 72. pozici Yeti (5,3 % závad), Roomster (5,8 %), 91. superb (6,3 %). Na chvostu pak jsou z pozice "českých vozů" na 102. místě Hyundai ix35 společně s Peugeotem 107. Ještě dále pak jsou zbývající dva minivozy z kolínské továrny TPCA, tedy 108. Toyota Aygo a 110. Citroën C1. U něho pak technici našli 7,1 % vážných závad.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST NA WEBU AUTOREVUE.CZ

Autor: Radek Pecák
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!