Japonské automobilky o polovinu sníží výrobu v Číně

Japonské automobilky Toyota, Honda a Nissan hodlají snížit výrobu v Číně o zhruba polovinu. Důvodem je nepřátelský postoj Číňanů k Japonsku kvůli územnímu sporu. Informoval o tom dnes japonský podnikatelský list Nikkei.

Na jednom z neobydlených ostrovů, které jsou předmětem sporu, se dnes krátce vylodili dva Japonci. K souostroví se Protijaponské protesty v Číně (Foto ČTK). Dalších 11 fotografií v galerii
8.10.2012 16:42   |  

Minulý měsíc se v Číně konala řada protijaponských demonstrací. Protesty se místy zvrhly v násilí, rabování a zapalování obchodů. Za protesty stojí spor kolem neobydlených ostrovů, na něž si činí nárok jak Peking, tak Tokio.

OBRAZEM: Protijaponské demonstrace v Číně

Největší japonská automobilka Toyota v září podle zdroje agentury Reuters zaznamenala pokles prodeje na čínském trhu o zhruba 40 procent na 50 tisíc vozů.

Nissan zruší noční směnu ve všech svých místních továrnách na osobní automobily. Toyota a Honda zpomalí výrobní linky a zkrátí pracovní dobu svých čínských zaměstnanců. Mazda zastavila své továrny již dva dny před právě končícím obdobím několika státních svátků. Mluvčí automobilky, uvedl, že nyní továrny opět běží, odmítl ale sdělit jakékoli podrobnosti. Čínská produkce Suzuki je podle mluvčího na stené úrovni jako před svátky.

Pokles poptávky po japonských automobilech v Číně podpořil prodej zahraničních konkurentů. Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor v září například zvýšila prodej na čínském trhu o 15 procent na více než 84 tisíc vozů.


Čtěte také:

Některé japonské firmy zvažují odchod z Číny

Ochraňte naše občany a firmy, žádá Japonsko Čínu

Japonské firmy v Číně zastavují výrobu


Čína v roce 2009 díky silnému růstu prodeje vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa. Přední světové automobilky se snaží expanzí v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích kompenzovat slabší poptávku ve vyspělých zemích.

Sporné ostrovy nazývané v japonštině Senkaku a v čínštině Tiao-jü kontroluje od roku 1895 Japonsko. Souostroví je samo o sobě pusté, okolní vody jsou ale bohaté a ryby a předpokládá se, že ukrývají ložiska zemního plynu. Japonská vláda ostrovy nedávno odkoupilo od soukromých majitelů, v Číně proti tomu následně vypukly protesty.

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web