Japonsko po katastrofě ve Fukušimě opět spustí další dva jaderné reaktory | E15.cz

Japonsko po katastrofě ve Fukušimě opět spustí další dva jaderné reaktory

Japonsko po katastrofě ve Fukušimě opět spustí další dva jaderné reaktory
Jaderná elektrárna Takahama
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Hirorinmasa via Wikipedia

ČTK

Japonský soud dnes rozhodl ve prospěch firmy Kansai Electric Power, která tak může začít provozovat další dva jaderné reaktory v zemi. Japonsko vyřadilo z provozu všechny své jaderné elektrárny po katastrofě, která v roce 2011 postihla zařízení ve Fukušimě. Do té doby pokrývaly jaderné elektrárny 30 procent energetických potřeb země. Teprve letos byly jako první zprovozněny dva reaktory v elektrárně Sendai na jihu Japonska.

Soud dnes rozhodoval o zařízení v prefektuře Fukui na západě Japonska. Zrušil předchozí soudní příkaz, který zabraňoval spuštění dvou reaktorů v elektrárně Takahama, a odmítl žádost o vydání zákazu provozu dalších dvou reaktorů v elektrárně Ohi na západě země.

Proti spuštění reaktorů v Takahamě se v květnu postavili místní občané a vynutili si zákaz spuštění s tím, že zařízení není dost bezpečné a mohlo by být při zemětřesení poškozeno stejně, jak se to stalo ve Fukušimě. Občané tvrdili, že zařízení nesplňuje zpřísněné bezpečnostní požadavky a že nebylo náležitě zkontrolováno. Soud byl ale jiného názoru.

Společnost Kansai k dnešním soudnímu verdiktu sdělila, že je to důkaz, že bezpečnostní podmínky v Takahamě jsou splněny. Reaktory prý budou spuštěny co nejdříve, jeden už v lednu a druhý v únoru. K reaktorům v Ohi soud sdělil, že není třeba vydávat soudní příkaz, protože bezpečnost tamních dvou reaktorů se stále prověřuje a jejich spuštění se v dohledné době nechystá.

Rozhodnutí je podle agentury Reuters prohrou pro odpůrce jaderné energetiky, kteří vyvolali soudní řízení kolem téměř všech 43 reaktorů v Japonsku. Mezi obyvatelstvem je odpor k provozování jaderných elektráren stále velký.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!