Japonský průmysl rostl v květnu nejrychleji za téměř 60 let | E15.cz

Japonský průmysl rostl v květnu nejrychleji za téměř 60 let

Japonský průmysl rostl v květnu nejrychleji za téměř 60 let
Toyota
• 

ČTK

Průmyslová výroba v Japonsku zrychlila v květnu meziměsíční růst na 5,7 procenta, což bylo nejrychlejší růstové tempo za posledních téměř 60 let. Oznámilo to dnes japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu. Japonský průmysl nyní prudce oživuje z březnového propadu vyvolaného ničivým zemětřesením a obří vlnou cunami.

Květnový nárůst přišel po dubnovém oživení produkce o 1,6 procenta a byl mírně vyšší, než se čekalo. Bylo to jeho druhé nejvyšší tempo v poválečné historii po rekordních nárůstu o 7,9 procenta z března 1953.

Dnešní údaje jsou dalším signálem toho, že japonská ekonomika prudce ožívá z recese, která zemi postihla v minulých dvou čtvrtletích. Příznivé signály přicházejí i od japonského vývozu a maloobchodních tržeb. Japonská centrální banka předpokládá, že třetí největší ekonomika světa v letošním roce obnoví růst. Nárůst vedly minulý měsíc automobilky, díky nimž produkce v kategorii dopravních zařízení vyskočila o 36,4 procenta. Automobilky rychle obnovovaly zásobovací řetězce poničené zemětřesením a přílivovou vlnou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!