Kartel. Hitachi a Mitsubishi schytaly od EK pokutu 138 milionů eur

Vyšetřovací orgány Evropské komise uložily japonským výrobcům Mitsubishi Electric a Hitachi pokutu v celkové výši téměř 138 milionů eur (3,7 miliardy korun). Firmy se prý tajně domlouvaly na cenách automobilových alternátorů a startérů, a porušovaly tak unijní pravidla o ochraně hospodářské soutěže.

Evropská unie, Brusel.
27.1.2016 13:57   |  

Kartelu se zúčastnil také druhý největší světový výrobce součástí pro automobilových průmysl Denso. Pokutu však nedostal, protože komisi na kartel upozornil.

Kartel fungoval od září 2004 do února 2010. Vyšetřování komise zjistilo, že firmy byly v té době v pravidelném kontaktu. Domlouvaly se mimo jiné na tom, jak budou odpovídat na nabídková řízení některých automobilek, především na tom, s jakou cenou do veřejné soutěže půjdou a kdo by měl kontrakt vyhrát. Také si vyměňovaly některé citlivé informace, například o obchodní strategii nebo o cenách, uvedla komise na webu.

Firmy účast v kartelu přiznaly, načež jim komise snížila pokutu o deset procent. Mitsubishi Electric má tudíž zaplatit 110,9 milionu eur. Hitachi dostal pokutu 26,8 milionu eur.


Čtěte také:

EK vyšetřuje možný kartel plynařů ve střední Evropě

Kartel? EK vyšetřuje některé výrobce nákladních aut

Evropské výrobce nákladních aut čeká od EK pokuta za kartel

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web